MENU
zdravy-zivot

3 najužitočnejšie obilniny pri chudnutí. Odporúčajú ich aj vedci

Pri chudnutí sú povolené aj sacharidy, ale musíte vedieť aké.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

3 najužitočnejšie obilniny pri chudnutí. Odporúčajú ich aj vedci

Pri chudnutí nemusia byť sacharidy strašiakom, ak si zvolíte správne. Podľa odborníkov sú najlepšie celé zrná, a vysvetľujú prečo.

Prečo komplexné sacharidy?

Zdravé chudnutie nezakazuje sacharidy, len musíte vedieť, ktoré sú pre vás vhodné. Samozrejme sladkosti, dezerty, hranolky a nadmerná konzumácia bieleho pečiva nie je tou správnou voľbou. Tieto potraviny majú vysoký glykemický index, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, následnému hladu a priberaniu.

Ale existujú komplexné sacharidy, ktoré udržujú správnu hladinu cukru v krvi, navodia pocit sýtosti a vy nebudete mať chuť zase jesť. Máme na mysli obilniny, teda celé zrná a celozrnné výrobky, ktoré vám poskytnú všetky potrebné vitamíny a minerály. Vedci z Harvard School of Public Health tvrdia, že konzumácia celých zŕn ponúka komplexný balík zdravotných výhod, na rozdiel od spracovaných obilnín ako je biely chlieb, balené pečivo a múčniky, ktoré sú v procese rafinácie zbavené cenných živín.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor