MENU
zdravy-zivot

Ryža je úžasná! Skvelé tipy ako ju využiť v domácnosti

ryža
Zdravý život

Ryža je úžasná! Skvelé tipy ako ju využiť v domácnosti

Ryžu máte doma určite, patrí medzi najčastejšie prílohy k mäsu alebo zelenine. Poznáte všetky spôsoby ako ju využiť? A nemyslíme tým do jedla!

Ryža je starým známym pohlcovačom vlhkosti, čo dokazuje pri mobilných telefónoch alebo hodinkách utopených vo vode. Takisto odsáva vlhko v uzatvorených priestoroch a tiež ich dokáže prevoňať, ak do nej nakvapkáte esenciálny olej. Ryža sa dáva aj kuchynských skriniek, aby ju nenapadli škodcovia či dokonca do solničky, aby soľ ostala sypká. Trikov na jej využitie je naozaj celá kopa, ale tušili ste aj o ďalších?

Ovocie dozrie skôr pomocou ryže.Ovocie dozrie skôr pomocou ryže.
Ovocie dozrie skôr pomocou ryže.
Zdroj: Shutterstock

1. Ovocie

Čo s nedozretým ovocím? Môžete ho buď nechať na izbovej teplote a čakať, kým dozrie, alebo mu pomôcť ryžou. Ak totiž kúsky nezrelého ovocia zasypete ryžou, bude rýchlejšie konzumovateľné. Stačí ho poumývať a môžete jesť.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor