MENU
zdravy-zivot

Rýchly zmizík na veľké bruško: Vyskúšajte vlákninu v TEJTO kombinácii

Slimming,And,Dieting,Concept.,Woman,Measuring,Green,Apple.

Súvisiace témy

Zdravý život

Rýchly zmizík na veľké bruško: Vyskúšajte vlákninu v TEJTO kombinácii

Ak nemáte v strave dostatok vlákniny, je takmer isté, že neschudnete a pre zhoršené trávenie začnete priberať. Jednou prísadou si výrazne postrážite úspech.

Veľké bruško je často iba najedené bruško. Alebo signalizuje zápchu a pomalý prechod potravy črevným traktom. Čím dlhšie sa tam nachádza, tým viac priberáte. Preto je úlohou číslo jeden popohnať jeho vyprázdňovanie. 

Vláknina je štrukturálnou zložkou rastlín a nachádza sa v potravinách ako je ovocie, zelenina, strukoviny či celozrnné výrobky.Väčšina ľudí si vlákninu predstavuje ako látku, ktorá pomáha udržiavať tráviaci proces v pohybe. A niektoré vlákniny robia práve to. No nie všetky vlákniny fungujú úplne rovnako, preto často hovoríme o dvoch typoch vlákniny – rozpustnej a nerozpustnej – pričom obe prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu, len rôznymi spôsobmi," hovorí Susan Bowerman, odborníčka na výživu a pripomína, že ako dospelí by sme jej mali denne prijať asi 30 gramov.  

Čo je rozpustná vláknina?

Rozpustné vlákniny sa nachádzajú v potravinách ako sú jablká, pomaranče, mrkva, zemiaky, ovos, jačmeň a fazuľa. Pri kontakte s tekutinou tento typ vlákniny zhustne a napučí. Keď teda zjete tieto potraviny, vo vodnom prostredí žalúdka napučia a vy pociťujete zasýtenie.

Rozpustné vlákniny tiež spomaľujú vstrebávanie cukru z krvného obehu, takže u zdravých ľudí pomáhajú udržiavať rovnomernejšiu hladinu cukru v krvi počas celého dňa. Ak by to nestačilo, rozpustná vláknina funguje aj ako prebiotikum – čo znamená, že podporuje rast dobrých baktérií (probiotík) vo vašom tráviacom trakte – pôsobí totiž ako zdroj potravy.

Čo robí v tele nerozpustná vláknina? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor