MENU
zdravy-zivot

Rýchly zmizík na veľké bruško: Vyskúšajte vlákninu v TEJTO kombinácii

Slimming,And,Dieting,Concept.,Woman,Measuring,Green,Apple.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Rýchly zmizík na veľké bruško: Vyskúšajte vlákninu v TEJTO kombinácii

Ak nemáte v strave dostatok vlákniny, je takmer isté, že neschudnete a pre zhoršené trávenie začnete priberať. Jednou prísadou si výrazne postrážite úspech.

Veľké bruško je často iba najedené bruško. Alebo signalizuje zápchu a pomalý prechod potravy črevným traktom. Čím dlhšie sa tam nachádza, tým viac priberáte. Preto je úlohou číslo jeden popohnať jeho vyprázdňovanie. 

Vláknina je štrukturálnou zložkou rastlín a nachádza sa v potravinách ako je ovocie, zelenina, strukoviny či celozrnné výrobky.Väčšina ľudí si vlákninu predstavuje ako látku, ktorá pomáha udržiavať tráviaci proces v pohybe. A niektoré vlákniny robia práve to. No nie všetky vlákniny fungujú úplne rovnako, preto často hovoríme o dvoch typoch vlákniny – rozpustnej a nerozpustnej – pričom obe prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu, len rôznymi spôsobmi," hovorí Susan Bowerman, odborníčka na výživu a pripomína, že ako dospelí by sme jej mali denne prijať asi 30 gramov.  

Čo je rozpustná vláknina?

Rozpustné vlákniny sa nachádzajú v potravinách ako sú jablká, pomaranče, mrkva, zemiaky, ovos, jačmeň a fazuľa. Pri kontakte s tekutinou tento typ vlákniny zhustne a napučí. Keď teda zjete tieto potraviny, vo vodnom prostredí žalúdka napučia a vy pociťujete zasýtenie.

Rozpustné vlákniny tiež spomaľujú vstrebávanie cukru z krvného obehu, takže u zdravých ľudí pomáhajú udržiavať rovnomernejšiu hladinu cukru v krvi počas celého dňa. Ak by to nestačilo, rozpustná vláknina funguje aj ako prebiotikum – čo znamená, že podporuje rast dobrých baktérií (probiotík) vo vašom tráviacom trakte – pôsobí totiž ako zdroj potravy.

Čo robí v tele nerozpustná vláknina? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor