MENU
zdravy-zivot

Rýchly návod na šťastie. 7 dní po sebe skúste túto aktivitu, radia vedci

Pomáhanie druhým je okrem cvičenia najrýchlejšia cesta ku šťastiu, hovoria vedci.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Rýchly návod na šťastie. 7 dní po sebe skúste túto aktivitu, radia vedci

Čo pomôže nájsť duševnú pohodu a vyrovnanosť nielen okamžite, ale aj dlhodobo? Nie je to také ťažké! Stačí polhodina a sedem dní.

Ako sa máte? Koľkí z nás odpovedia na túto otázku automaticky „dobre“ a koľkí sa tak naozaj cítia? A mali ste niekedy nebodaj pocit, že ste skutočne šťastní?

Podľa World Happiness Report z roku 2021, ktorý meral úroveň šťastia v 149 krajinách, sa približne 24 % svetovej populácie hodnotila ako „veľmi šťastná“. Úroveň šťastia kvantifikovali pomocou Cantrilovej stupnice označenia životnej kvality od 0 po 10, kde 0 znamená najhorší možný život a 10 znamená najlepší. Priemerné skóre všetkých opytovaných bolo 5,45, čo je o niečo lepšie ako „stredne“ šťastní.

Spomedzi krajín v spokojnosti viedli Dáni, Fíni a Švajčiari, pred Islanďanmi, Nórmi, Novozélanďanmi a Kanaďanmi. Dobrá správa! Napriek všetkému pesimizmu okolo, Slováci sa umiestnili relatívne dobre na 40. priečke rebríčka s priemerom 6,13. Prekvapivo, najvyššie sme oceňovali oblasť sociálneho podporného systému, najnižšie zas oblasť subjektívneho pocitu bezpečnosti.

Vzorec šťastia

Čo to šťastie vlastne je? Niekomu stačí prenajatá garsónka a každý deň čer­stvý chlieb, niekoho neuspokojí ani cesta na Mars. Sam Jahara, psychoterapeutka z Brighton and Hove Psychotherapy v Spojenom kráľovstve, pre Live Science povedala, že šťastie sa zvyčajne spája s pocitmi radosti, ľahkosti a vďačnosti.

Šťastní ľudia majú podľa nej často pozitívny pohľad na svoj život, a to tak na minulosť, ako aj na súčasnosť, aj napriek negatívnym okolnostiam a tešia sa na budúcnosť. Niektorí vedci rozlišujú medzi šťastím a životnou pohodou – v prvom prípade ide o pocit, v druhom o hodnotenie, že máme veci pod kontrolou. Pohodu tak môže utvárať úroveň zdravia, bohatstva, vzťahov, spoločenskej stability, zatiaľ čo šťastie môže existovať nezávisle od nich.

Hoci šťastie teda vníma každý inak, podľa vedcov predsa len existuje univerzálny vzorec, lepšie povedané súhrn podmienok, ktoré ho môžu zvyšovať. Niektoré môžete začať aplikovať takmer okamžite.

V štúdii z roku 2020 uverejnenej v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health merali mieru fyzickej aktivity a šťastia u vyše 2 300 ľudí. Tí s vysokou a so strednou úrovňou aktivity uvádzali výrazne vyššiu úroveň šťastia ako neaktívni účastníci, a to bez ohľadu na ich vekovú skupinu. Vyzerá to však tak, že nemusí ísť ani o namáhavé cvičenie.

Vo výskume v časopise PLoS One viac ako 10-tisíc ľudí monitorovalo svoje pocity šťastia a fyzickej aktivity v smartfónovej aplikácii. Aj tí fyzicky aktívnejší, ktorí necvičili, len sa hýbali iným spôsobom, vykazovali vyššie skóre nálady, referuje LiveScience. Stačila im chôdza, kosenie trávnika či práca v záhrade.

Pohyb je ideálne spojiť s ďalšími dvoma aktivitami. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor