MENU
Zdravý život

Rýchlo uvarený obed či večera? Aj hladný študent si ich navarí

Fenikel

Fenikel obsahuje množstvo užitočných látok. Hlavnou zložkou feniklu je anetol, ktorý je antimikrobiálny a zvyšuje prolaktín. Obsahuje flavonoidy ako kvercetín a apigenín a fenolické kyseliny, ktoré majú antioxidačný, antibakteriálny a protizápalový účinok. Terpény obsiahnuté vo fenikle zlepšujú hojenie rán. Taktiež sa v ňom nachádzajú vitamíny C, skupiny vitamínu B, vitamín A, E, K a tiež stopové prvky minerálov a esenciálne aminokyseliny.

Fenikel uľavuje pri nadúvaní nielen bábätkám, ale i dospelým.Fenikel uľavuje pri nadúvaní nielen bábätkám, ale i dospelým.
Fenikel uľavuje pri nadúvaní nielen bábätkám, ale i dospelým.
Zdroj: Shutterstock

Fenikel pôsobí proti kašľu a nadúvaniu, má odhlieňovací a dezinfekčný účinok. Odporúča sa čerstvým mamičkám pri tvorbe materského mlieka. Používa sa na liečbu črevných a tráviacich problémov, pri detskej kolike a dokonca aj na chudnutie, pretože viaže tuky už v črevách tak, že sa v kritických oblastiach tela neusadzuje toľko triglyceridov. Zároveň posilňuje imunitný systém a pôsobí proti rakovine vďaka obsiahnutým flavonoidom, alkanoidom, fenolom a betakaroténu.

Je dobrým pomocníkom pri anémii a keďže je dobrým zdrojom vlákniny, pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi.

Feniklová polievka so šošovicou

3 PORCIE, PRÍPRAVA 20 MINÚT, VARENIE 15 MINÚT

Feniklová polievkaFeniklová polievka
Zdroj: Dobré jedlo

POTREBUJETE:

 • 1,5 l kuracieho vývaru
 • 2 plátky kuracieho mäsa
 • 3 stredne veľké zemiaky
 • 300 g fenikla
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 200 g lúpanej šošovice
 • pár stoniek majoránu a feniklová vňať na ozdobenie
 • štipka šafranu (nemusí byť)
 • soľ, mleté farebné korenie

POSTUP:

 1. Do hrnca nalejte vývar, priveďte do varu a vložte kuracie mäso. Po 10 minútach pridajte do vývaru očistené zemiaky nakrájané na kolieska, fenikel nakrájaný na plátky, olúpané celé strúčiky cesnaku a premytú šošovicu. Od bodu varu nechajte zeleninu variť 10 až 12 minút.
 2. Uvarené mäso z polievky vyberte, pokrájajte na menšie kúsky a vráťte do polievky. Ochuťte soľou, pomletým farebným korením a šafranom.
 3. Polievku podávajte horúcu, ozdobenú feniklovou vňaťou a majoránom.

Na ďalšej strane nájdete recept na bleskový mexický guláš s klobásou >>>

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor