MENU
zdravy-zivot

Rýchlo uvarený obed či večera? Aj hladný študent si ich navarí

Bryndzové krúpky zvládne uvariť aj študent.
Zdroj: shutterstock
Zdravý život

Rýchlo uvarený obed či večera? Aj hladný študent si ich navarí

Niekedy sa nenájde čas na náročné vyváranie. Vtedy pomôžu rýchle recepty, ktoré sú chutné a aj zdravé. Tieto zvládnu aj hladní študenti na internáte. A určite im bude chutiť! Tieto recepty máme z redakcie Dobré jedlo.

Bryndza

Pravá bryndza z ovčieho mlieka obsahuje viac ako 20 druhov probiotických baktérií a také probiotiká, ktoré sa nevyskytujú v inej potravine a majú autentický základ. V 1 grame bryndze sa nachádza asi miliarda užitočných mikroorganizmov, čo je stonásobne viac ako v živých jogurtoch. Bryndza obsahuje minerály a vitamíny A,C,D a vitamíny skupiny B. Baktérie, ktoré obsahuje, znižujú riziko oxidačného stresu. Obsahuje aj ľahko stráviteľné mliečne bielkoviny.

Konzumácia bryndze podporuje imunitu a pôsobí preventívne proti rozvoju alergických ochorení. Napriek vysokému obsahu tuku, ktorý tvorí 20 až 25 percent , pri pravidelnej konzumácii znižuje krvný tlak a optimalizuje hladiny dobrého HDL a zlého LDL cholesterolu.

Bryndzové krúpky

Bryndzové krúpyBryndzové krúpy
Bryndzové krúpy
Zdroj: Dobré jedlo/Valentína Nídelová

4 PORCIE, PRÍPRAVA A VARENIE 20 MINÚT

POTREBUJETE:

  • 500 g uvarených jačmenných krúp
  • 1,5 l vody alebo vývaru
  • 200 g údenej slaniny
  • 2 cibule
  • 1 lyžica červenej mletej papriky
  • 250 – 500 g bryndze
  • čerstvá pažítka
  • soľ
  • masť alebo olej

POSTUP:

  1. V hrnci pomaly vytopte nadrobno nakrájanú slaninu. Vyberte ju z hrnca a na tuku opražte nadrobno nakrájanú cibuľu. Ak treba, pridajte trochu masti alebo oleja.
  2. Pridajte vopred uvarené krúpy (najlepšie vo vývare) a mletú papriku, krátko opražte.
  3. Do krúp vmiešajte bryndzu a dochuťte mierne soľou, ak treba. Podávajte posypané vytopenou slaninou a nasekanou pažítkou.

Náš tip: Jačmenné krúpy uvarené na spôsob bryndzákov si určite zamilujete. Ak ich uvaríte deň vopred, ušetríte si čas.

Na ďalšej strane nájdete recept na rýchlu a ľahkú polievku >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor