MENU
zdravy-zivot

Rýchle recepty: Nakúpili ste veľa cestovín? 11 super tipov na obed či večeru

S čím chutia najlepšie?
Zdravý život

Rýchle recepty: Nakúpili ste veľa cestovín? 11 super tipov na obed či večeru

Cestoviny určite máte, ale jesť ich každý deň sa jednoducho nedá. Vyskúšajte nové recepty a nebojte sa experimentovať.

Nemusíte jesť stále tie isté cestoviny. Sú priam stvorené na to, aby každý deň chutili inak. 

Zapečené s olivami a cuketou

Zapečte si ich podľa receptu v článku. Zapečte si ich podľa receptu v článku.
Zapečte si ich podľa receptu v článku.
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 400 g obľúbených cestovín
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 6 vajec
 • 80 g nastrúhaného parmezánu
 • 120 g ricotty
 • 1 malá cuketa
 • maslo na vymastenie nádoby
 • olej
 • bazalka na ozdobenie
 • paradajkový šalát ako príloha

Postup:
Cestoviny uvarte podľa návodu. Kým sa varia, v panvici na strednej teplote rozohrejte malé množstvo oleja. Pridajte doň prelisovaný cesnak a olivy, opekajte 30 sekúnd. Odložte nabok. Zapekaciu misu vymastite tukom. 

Uvarené cestoviny sceďte. Cestoviny ihneď dajte do veľkej misy, pridajte rozšľahané vajcia, opečený cesnak s olivami, zmäknutú ricottu,  polovicu parmezánu, nahrubo nastrúhanú cuketu (postláčaním ju zbavte vody). Dobre premiešajte. Dajte do malej vymastenej formy na pečenie a posypte parmezánom. V rúre zapekajte asi 15 minút dozlatista. Posypte lístkami bazalky a podávajte s paradajkovým šalátom.

Ďalšie recepty na inšpiráciu ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor