MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept: Rýchle a jednoduché cesto na pizzu. Počká vás v chladničke aj týždeň

Čo si dáte na pizzu je už len na vás.
Zdravý život

VIDEOrecept: Rýchle a jednoduché cesto na pizzu. Počká vás v chladničke aj týždeň

Výbornú pizzu si nemusíte objednávať z pizzerie či piecť z mrazeného polotovaru, ani keď variť neviete. S týmto cestom to zvládne aj kuchár-amatér.

Cesto na pizzu, ktoré si pripravíte týmto jednoduchým postupom, môžete použiť ihneď po vykysnutí, alebo ho po vymiesení uložte do platovej krabičky vymastenej olivovým olejom a dajte do chladničky. Vydrží tam aj týždeň, pomalinky bude kysnúť a po vybratí bude okamžite pripravené na pečenie. Z tohoto množstva sa dá urobiť jedna hrubšia alebo dve tenké pizze. Záleží na tom, akú máte radšej.

Potrebujete

  • 1/2 pohára teplej vody
  • 1 a 1/2 pohára chlebovej múky
  • 1 ČL cukru
  • 1 ČL soli
  • 1/2 ČL sušeného droždia alebo 4 g čerstvého
  • olivový olej

Postup

  1. Cukor rozpustíte vo vode v mise alebo v nádobe kuchynského robota.
  2. Pridáte droždie, rozmiešate a pár minút počkáte, či začne pracovať
  3. Prisypete múku a soľ a buď ručne alebo pomocou robota vypracujete pružné cesto. Môžete pridať aj za lyžicu olivového oleja.
  4. Na priame použitie dáte cesto do vymastenej misy, prikryjete a necháte cca hodinu kysnúť. Na neskoršie použitie vložíte vypracované (nevykysnuté) cesto do zatvárateľnej vymastenej nádobky a dáte do chladničky.

Je to také jedoduché!

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia