MENU
zdravy-zivot

Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Špargľová sezóna je v plnom prúde! Prospeje telu a poteší aj vaše chuťové poháriky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Okrem toho, že je nízkokalorickou potravinou, má aj mnoho blahodarných účinkov pre náš organizmus. A navyše, je nenahraditeľnou surovinou v prevencii pred rakovinou.

Túto jarnú zeleninu môžete nájsť v rôznej farbe. Najobľúbenejšia je zelená, biela a fialová špargľa. Používa sa na prípravu rôznych pokrmov a je súčasťou kuchýň celého sveta. Taliani pridávajú špargľu do cestovín a používajú ju aj pri príprave ich tradičnej omelety.

Plná vitamínov

Špargľa obsahuje len veľmi málo kalórií a pritom je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, najmä kyseliny listovej, vitamínov A, C a K. V niektorých krajinách je považovaná za účinné prírodné tonikum a afrodiziakum. Špargľa je takisto základným zdroj antioxidantov a glutathionu, ktoré pomáhajú predchádzať nádorovým ochoreniam.

Vysoký obsah vitamínov skupiny B, betakaroténu a zinku je ideálna kombinácia nielen pre zdravie, ale aj krásu - zdravé a lesklé vlasy, čistú a pružnú pleť a pevné nechty. Vysoký obsah kyseliny listovej a niacínu je dôležitý pre správne hormonálne procesy v tele a pre našu mentálnu kondíciu, zdravý spánok, schopnosť sústredenia, pamäť a pevné nervy.

Značný obsah vlákniny prospieva tráveniu. Špargľa tiež podporuje čistenie organizmu, pôsobí močopudne a pomáha telu zbavovať usadených škodlivín. Jeho účinky ocenia aj ľudia trpiaci kožnými problémami, ekzémom, akné, cukrovkou a inými problémami spojenými s látkovou výmenou.

Chutné recepty zo špargle ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor