MENU
zdravy-zivot

Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Špargľová sezóna je v plnom prúde! Prospeje telu a poteší aj vaše chuťové poháriky.
Zdravý život

Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Okrem toho, že je nízkokalorickou potravinou, má aj mnoho blahodarných účinkov pre náš organizmus. A navyše, je nenahraditeľnou surovinou v prevencii pred rakovinou.

Túto jarnú zeleninu môžete nájsť v rôznej farbe. Najobľúbenejšia je zelená, biela a fialová špargľa. Používa sa na prípravu rôznych pokrmov a je súčasťou kuchýň celého sveta. Taliani pridávajú špargľu do cestovín a používajú ju aj pri príprave ich tradičnej omelety.

Plná vitamínov

Špargľa obsahuje len veľmi málo kalórií a pritom je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, najmä kyseliny listovej, vitamínov A, C a K. V niektorých krajinách je považovaná za účinné prírodné tonikum a afrodiziakum. Špargľa je takisto základným zdroj antioxidantov a glutathionu, ktoré pomáhajú predchádzať nádorovým ochoreniam.

VIDEOrecept: Špargľa v hlavnej úlohe. Superzdravá večera za 30 minút

Vysoký obsah vitamínov skupiny B, betakaroténu a zinku je ideálna kombinácia nielen pre zdravie, ale aj krásu - zdravé a lesklé vlasy, čistú a pružnú pleť a pevné nechty. Vysoký obsah kyseliny listovej a niacínu je dôležitý pre správne hormonálne procesy v tele a pre našu mentálnu kondíciu, zdravý spánok, schopnosť sústredenia, pamäť a pevné nervy.

Značný obsah vlákniny prospieva tráveniu. Špargľa tiež podporuje čistenie organizmu, pôsobí močopudne a pomáha telu zbavovať usadených škodlivín. Jeho účinky ocenia aj ľudia trpiaci kožnými problémami, ekzémom, akné, cukrovkou a inými problémami spojenými s látkovou výmenou.

Šúpať ovocie a zeleninu? Zistite, aké chyby ste doteraz robili

Chutné recepty zo špargle ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia