MENU
zdravy-zivot

Čo na večeru? 2x jednoduchý a rýchly FIT recept hotový do 15 minút

Tomato,Ricotta,Bruschetta,With,Sun,Dried,Tomatoes,Paste,,Olive,Oil
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo na večeru? 2x jednoduchý a rýchly FIT recept hotový do 15 minút

Večera by nemala byť ťažká a tučná, a to platí dvojnásobne vo chvíli, keď sa snažíte schudnúť nejaké to kilo. Máme pre vás 2 chutné FIT tipy.

Recepty pre nás pripravila Lenka Hejdušková. Popri materskej dovolenke sa začala viac venovať zdravej strave a výživovému poradenstvu. Jedlo miluje a baví ju vymýšľať zdravé recepty i nové kombinácie chutí. Viac kuchárskych inšpirácií nájdete na jej Instagrame.

Mrkvová nátierka

Fantastická je na čerstvom kváskovom chlebe.Fantastická je na čerstvom kváskovom chlebe.
Fantastická je na čerstvom kváskovom chlebe.
Zdroj: Lenka Hejdušková
  • 2 väčšie mrkvy
  • 250 g jemného tvarohu
  • 1 lyžica drveného ľanového semienka
  • 1 lyžička ľanového oleja
  • pol lyžičky kurkumy
  • soľ

Na rozohriatej panvici si opečte ľanové semienka, pridajte mrkvu nastrúhanú na jemno a 3 minúty pražte. Preložte do misky, pridajte kurkumu, soľ, ľanový olej a poriadne premiešajte. Na záver pridajte tvaroh a všetko spolu poriadne zmiešajte.

Nutričné informácie

kalórie: 430 kcal bielkoviny: 47 g sacharidy: 27 g tuky: 14 g

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor