MENU
zdravy-zivot

Poznáte cvičenie TABATA? Kondička a kilá DOLU len za 4 minúty denne

Weight,Loss,,Endurance,,Jump-fit,,Vitality,,Active,Lifestyle.,Overweight,Woman,With

Súvisiace témy

Zdravý život

Poznáte cvičenie TABATA? Kondička a kilá DOLU len za 4 minúty denne

Kto povedal, že cesta za vysnívanou postavou vám musí zabrať pol dňa? Skúste novinku, ktorá nesklame za zlomok času.

Cvičenie Tabata je vhodné pre všetkých ľudí, ktorí pracujú na zlepšení svojej fyzickej kondície, ale aj pre tých, čo chcú objaviť svoje výkonnostné limity. Toto cvičenie vyžaduje vykonávanie pohybu so zvýšenou intenzitou.

Dôvod, prečo je tento druh cvičenia u ľudí veľmi obľúbený je, že pomocou neho môžu dosiahnuť maximálne tréningové výsledky s minimálnou časovou investíciou. Tabata je teda ideálna pre všetkých, ktorí majú neustále nabitý program,“ uvádza výživová a fitness odborníčka Samantha Clayton.

Stačia 4 minúty denne

Tréning Tabata patrí svojím nastavením do kategórie tzv. HIIT cvičení, čiže vysoko intenzívneho intervalového tréningu (High Intensity Interval Training). To znamená, že dochádza k striedaniu fázy intenzívneho cvičenia a fázy odpočinku. Čas cvičenia zodpovedá 20 sekundám intenzívnej aktivity, po ktorých nasleduje 10 sekúnd odpočinku. Táto séria, ktorá pozostáva z vybraných cvikov, sa nepretržite opakuje celkovo 8-krát. Tradične je Tabata zložená zo štyroch rôznych cvikov a ako celok zaberie iba štyri minúty vášho času. Pozrite si príklad cvičenia Tabata, ktoré si môžete vyskúšať aj v pohodlí domova.

Niektorým ľuďom štyri minúty námahy (aj keď intenzívnej) nemusia stačiť a chcú v cvičení pokračovať. Ak je to aj váš prípad, Samantha Clayton má pre vás radu: „Jeden tréning môže pozostávať z troch alebo štyroch cvičení Tabata s prestávkami nastavenými tak, aby tréning trval celkovo asi dvadsať minút. Robím to tak na svojich hodinách a každý Tabata tréning zameriavam na inú časť tela – brušné svaly a chrbát, nohy, ruky a na záver kardio, aby som precvičila celé telo."

Pre pokročilých

Intenzita tohto typu cvičenia znamená, že nie je určené pre začiatočníkov. Ak sa venujete cvičeniu Tabata, mali by ste byť na stredne pokročilej alebo pokročilej úrovni cvičenia a nemalo by vás trápiť žiadne zranenie. Tabata bola pôvodne navrhnutá tak, aby mohla byť zahrnutá do bežného tréningu, či už ako spestrenie alebo pre zvýšenie efektivity. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor