MENU
zdravy-zivot

Proti chrípke aj post-covidu: Večer stačí PÁR MINÚT robiť túto aktivitu

The,Girl,In,The,Sweater,Is,Sick.,Colds,And,Flu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Proti chrípke aj post-covidu: Večer stačí PÁR MINÚT robiť túto aktivitu

Ak ste sa ledva vylízali z virózy, túto činnosť môžete uplatniť aj ako super prevenciu.

Respiračné ochorenia nás trápia vždy s nástupom jesene a trvajú až do jari. Studené počasie totiž organizmus stresuje, zaťažuje a najmä ľudia, ktorí majú nejaké pridružené ochorenie, sú menej odolní voči respiračným ochoreniam. 

Aj keď patríte k šťastlivcom, ktorí ešte nechytili covid, táto sezóna je obzvlášť bohatá aj na doteraz utlačené rino- a chrípkové vírusy.

Respiračné ochorenia sprevádzajú bolesť hlavy, únava, zapálené horné aj dolné dýchacie cesty a často aj zvýšená teplota. Za respiračnými ochoreniami sú vírusy a baktérie, ktorých vstupnou bránou je sliznica dýchacích ciest. Ako pri ostatných ochoreniach, aj pri respiračných, by mal človek myslieť na prevenciu.

A k tej by malo patriť aj inhalovanie. Je vhodné pre deti, dospelých i dôchodcov – čiže celú rodinu – a jeho blahodarne účinky vaše horné aj dolné dýchacie cesty určite ocenia.

Najmä v chladných mesiacoch by sme mali mať inhalátor na veľmi frekventovanom a viditeľnom mieste, pretože inhalovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie. Inhalácia môže byť preventívna, najmä, ak žijeme v prostredí, ktoré nie je úplne najčistejšie. Vtedy je potrebné sa nainhalovať, ideálne večer, aby sme si vyčistili dýchacie cesty," hovorí MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast.

Ak nemáte čas na prevenciu, inhalovanie pomôže aj ak na vás už niečo lezie.  „Ak to aj nerobíme preventívne a každý deň, tak vo chvíli, keď cítime, že začíname byť viac zahlienený, máme nádchu a z tej nám začína zatekať hlien a po uľahnutí kašleme, mali by sme začať inhalovať,“ dopĺňa lekárka.

Ako to robiť?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor