Respiračné ochorenia nás trápia vždy s nástupom jesene a trvajú až do jari. Studené počasie totiž organizmus stresuje, zaťažuje a najmä ľudia, ktorí majú nejaké pridružené ochorenie, sú menej odolní voči respiračným ochoreniam.
Aj keď patríte k šťastlivcom, ktorí ešte nechytili covid, táto sezóna je obzvlášť bohatá aj na doteraz utlačené rino- a chrípkové vírusy.
Respiračné ochorenia sprevádzajú bolesť hlavy, únava, zapálené horné aj dolné dýchacie cesty a často aj zvýšená teplota. Za respiračnými ochoreniami sú vírusy a baktérie, ktorých vstupnou bránou je sliznica dýchacích ciest. Ako pri ostatných ochoreniach, aj pri respiračných, by mal človek myslieť na prevenciu.
A k tej by malo patriť aj inhalovanie. Je vhodné pre deti, dospelých i dôchodcov – čiže celú rodinu – a jeho blahodarne účinky vaše horné aj dolné dýchacie cesty určite ocenia.
„Najmä v chladných mesiacoch by sme mali mať inhalátor na veľmi frekventovanom a viditeľnom mieste, pretože inhalovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie. Inhalácia môže byť preventívna, najmä, ak žijeme v prostredí, ktoré nie je úplne najčistejšie. Vtedy je potrebné sa nainhalovať, ideálne večer, aby sme si vyčistili dýchacie cesty," hovorí MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast.
Ak nemáte čas na prevenciu, inhalovanie pomôže aj ak na vás už niečo lezie. „Ak to aj nerobíme preventívne a každý deň, tak vo chvíli, keď cítime, že začíname byť viac zahlienený, máme nádchu a z tej nám začína zatekať hlien a po uľahnutí kašleme, mali by sme začať inhalovať,“ dopĺňa lekárka.