MENU
zdravy-zivot

Ružová rakovina je postrach žien. TOUTO drobnosťou sa jej vyhne každá

Portrait,Of,A,Beautiful,Woman,In,Her,Forties.,Profile,Portrait
Zdravý život

Ružová rakovina je postrach žien. TOUTO drobnosťou sa jej vyhne každá

Stačí nezanedbať maličkosť a jednej z najnebezpečnejších rakovín dáte červenú.

Na Slovensku je ročne diagnostikovaná rakovina prsníka 3000 ženám, z toho až 30 % v pokročilom metastatickom štádiu. „Tretina žien sa z ochorenia nevylieči. Na Slovensku umrie v priebehu jedného roka na rakovinu prsníka približne 1000 žien, teda 1/3 diagnostikovaných žien. Mamografický skríning môže pomôcť znížiť úmrtnosť a naopak zvýšiť včasný záchyt ochorenia,“ hovorí koordinátorka skríningov MVDr. Jana Trautenberger Ricová z Národného onkologického inštitútu a dodáva, že ak by sa skríningu zúčastnilo 70 – 75 % žien, bolo by možné znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30 – 35 %. 

Mamografické vyšetrenie dokáže odhaliť prípadný nádor v najvčasnejších štádiách, kedy prichádza do úvahy prsník zachraňujúca operácia, často bez potreby chemoterapie. Absolvované vyšetrenie môže zachrániť život,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová, zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS. 

Mamografia nebolí 

Na Slovensku je 16 preverených pracovísk, ktoré poskytujú vysoký štandard vyšetrenia modernou digitálnou metódou. Vyšetrenie je bezbolestné a nie je nebezpečné. V roku 2020 bolo na preverených skríningových mamografických pracoviskách vyšetrených skríningovou mamografiou 38 844 žien. Zistených bolo spolu 310 prípadov rakoviny prsníka, prevažná väčšina vo včasnom štádiu.

Nárok na bezplatné skríningové mamografické vyšetrenie má u nás každá 50-69 ročná žena. Spolu je to 727 868 žien Slovenska každé dva roky, t.j. 363 934 vyšetrení každý rok. Ženám so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka sa odporúča absolvovať mamografiu každý rok. Mamografické vyšetrenie však absolvuje pravidelne iba 30 % žien.

Skríningové pracoviská sa nachádzajú v Bratislave, Banskej Bystrici, Liptovskom Hrádku, Malackách, Poprade, Prešove, Prievidzi, Ružomberku, Starej Ľubovni, Nitre, Trenčíne a Trnave. „Mamografie sa netreba báť, pretože môže zachraňovať ženské životy. V mene vyliečených pacientok by som chcela odkázať ženám, aby sa nebáli prevencie a nepodceňovali úlohu pravidelného mamografického vyšetrenia. Ostaňte zdravé – starajte sa o svoje prsia,“ hovorí predsedníčka OZ Amazonky Mgr. Eva Bacigalová.

 

Nezabúdajte  

Okrem mamografie nezabúdajte aj na bežnú prevenciu ako je správna životospráva, športovanie, udržiavanie zdravej hmotnosti a stravy a samovyšetrenie prsníkov

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor