MENU
zdravy-zivot

Ručička na váhe ide stále hore? 10 stravovacích návykov, po ktorých tučniete!

Niektoré jedlá vo vás vyvolajú ešte väčší hlad.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ručička na váhe ide stále hore? 10 stravovacích návykov, po ktorých tučniete!

Nedarí sa vám zhodiť nadbytočné kilogramy? Skôr naopak, priberáte? Príčina sa môže skrývať rovno pred očami.

Napriek všetkej vašej snahe, aj keď sa zdravo stravujete, pravidelne cvičíte, môže existovať niekoľko nepovšimnutých vinníkov, ktorí podkopávajú váš hmotnostný pokrok. Prečo teda priberáte? Ponorme sa do desiatich stravovacích návykov, ktoré môžu sabotovať vaše úsilie o zdravé chudnutie, a zistíme, ako môžete urobiť zmenu.

Spomaľte:

Jedlo ako rýchlovka sa môže zdať celkom pohodlné. Vziať do ruky a ísť. Avšak to môže byť práve chyba. Príliš rýchle jedenie môže viesť ku konzumácii nadbytočných kalórií a to tak, že zjete viac ako by telo potrebovalo skôr ako váš mozog zaregistruje, že ste už sýty. Trik spočíva v tom, aby ste si na každé jedlo našli čas. Robte prestávky medzi jednotlivými sústami, započúvajte sa do rozhovoru alebo vypite pohár vody. Trvá približne 20 minút, kým vaše telo rozpozná pocit plnosti.

Smäd alebo hlad?

Pocit hladu môže byť v skutočnosti znakom dehydratácie. Udržujte správnu hydratáciu tým, že každý deň vypijete aspoň 1,5 litra tekutín, v lete viac, aby ste udržali smäd na uzde a nemýlili si ho s hladom.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor