MENU
zdravy-zivot

Ručička na váhe ide stále hore? 10 stravovacích návykov, po ktorých tučniete!

Niektoré jedlá vo vás vyvolajú ešte väčší hlad.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ručička na váhe ide stále hore? 10 stravovacích návykov, po ktorých tučniete!

Nedarí sa vám zhodiť nadbytočné kilogramy? Skôr naopak, priberáte? Príčina sa môže skrývať rovno pred očami.

Napriek všetkej vašej snahe, aj keď sa zdravo stravujete, pravidelne cvičíte, môže existovať niekoľko nepovšimnutých vinníkov, ktorí podkopávajú váš hmotnostný pokrok. Prečo teda priberáte? Ponorme sa do desiatich stravovacích návykov, ktoré môžu sabotovať vaše úsilie o zdravé chudnutie, a zistíme, ako môžete urobiť zmenu.

Spomaľte:

Jedlo ako rýchlovka sa môže zdať celkom pohodlné. Vziať do ruky a ísť. Avšak to môže byť práve chyba. Príliš rýchle jedenie môže viesť ku konzumácii nadbytočných kalórií a to tak, že zjete viac ako by telo potrebovalo skôr ako váš mozog zaregistruje, že ste už sýty. Trik spočíva v tom, aby ste si na každé jedlo našli čas. Robte prestávky medzi jednotlivými sústami, započúvajte sa do rozhovoru alebo vypite pohár vody. Trvá približne 20 minút, kým vaše telo rozpozná pocit plnosti.

Smäd alebo hlad?

Pocit hladu môže byť v skutočnosti znakom dehydratácie. Udržujte správnu hydratáciu tým, že každý deň vypijete aspoň 1,5 litra tekutín, v lete viac, aby ste udržali smäd na uzde a nemýlili si ho s hladom.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor