S herpesom ste sa mohli narodiť. Na novú obeť totiž rád číha v pôrodných cestách. „Až deväťdesiat percent populácie príde v detstve do kontaktu s herpetickým vírusom, ale nijako sa to neprejaví,“ prekvapuje očná lekárka Veselína Turanská. Rovnako ako na pery, aj na oko sa vyhodí, ak máte oslabenú imunitu alebo si zabudnete nasadiť slnečné okuliare. Na tie by mali pamätať najmä onkologickí pacienti a tí, čo sa liečia kortikosteroidmi. Ak sa vám už herpes v oku objavil, môže sa vrátiť.
Vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Zanechá trvalé jazvy, ktoré vám navždy rozmažú videnie. Už nikdy nebudete vidieť ostro.
Keď prelezie do oka
„Prejavuje sa najmä na viečku pri mihalniciach, v podobe malých pľuzgierov. Sprevádza ich svrbenie, napätie a bolesť,“ opisuje lekárka. Pľuzgiere sa časom zmenia na chrasty, teda priebeh je rovnaký ako na perách. Horšie však je, keď sa herpes rozhodne zaútočiť priamo na oko. „Môže postihnúť spojovku a rôzne časti rohovky, vtedy je to závažnejšie a oveľa bolestivejšie. Čím hlbšiu vrstvu rohovky postihne, tým zdĺhavejšia je aj liečba,“ vysvetľuje lekárka.
Ukrutná bolesť, rezanie a slzenie
Pri diagnostike jej pomôže mikroskop na štrbinovej lampe so špeciálnym sfarbením. K lekárovi vás privedie ukrutná bolesť oka, rezanie, rozmazané videnie, slzenie a pocit cudzieho telesa. Ponáhľajte sa, ide vám o zrak! „Vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Zanechá trvalé jazvy, ktoré vám navždy rozmažú videnie. Už nikdy nebudete vidieť ostro. Aby ste tomu predišli, v prvých dňoch musíte užívať antivirotiká aj antibiotiká v kvapkách, aby sa k herpesu nepridružila bakteriálna infekcia. Do oka sa môžu aplikovať i gély na urýchlenie hojenia,“ opisuje doktorka Turanská liečbu trvajúcu pár dní alebo aj týždňov.
Opar poškodí sluch
Pásový opar na hlave? Aj to je možné. „Prejaví sa okolo poškodeného sluchovopolohového nervu, v dôsledku čoho môžete mať poškodený sluch, závraty, pískanie či hučanie v uchu, alebo okolo tvárového nervu, vtedy hrozí úplné alebo čiastočné ochrnutie tváre,“ vymenúva otorinolaryngológ Milan Profant a pridáva ďalšie príznaky: „Neschopnosť zavrieť oko, zaostávanie kútika úst pri úsmeve či bolesť ucha. Lekár obyčajne zbadá drobné vyrážky na ušnici v mieste vchodu do zvukovodu, vo zvukovode a v blízkom okolí.“ Najvážnejšie následky sú podľa profesora trvalé následky na tvári či na sluchu. Radí dávať na postihnuté miesto teplé obklady a samozrejmosťou sú i lieky proti bolesti. Aby sa zabránilo sekundárnej infekcii, môžete dostať aj antibiotiká.
„Oslabená funkcia siedmeho a ôsmeho hlavového nervu sa rieši podávaním kortikoidov,“ vysvetľuje lekár. Náchylnejší na vznik takejto infekcie sú, rovnako ako pri ostatných, ľudia s oslabenou imunitou, ale „neraz choroba vznikne z plného zdravia aj u predtým zdravého jedinca.“