MENU
zdravy-zivot

Rozpoznáte herpes v oku a pásový opar v uchu? Následky môžu byť hrozivé

Herpes v oku sa prejavuje najmä na viečku pri mihalniciach, v podobe malých pľuzgierov.

Súvisiace témy

Zdravý život

Rozpoznáte herpes v oku a pásový opar v uchu? Následky môžu byť hrozivé

Pľuzgiere okolo oka sa časom zmenia na chrasty, rovnako ako na perách. Horšie však je, keď vírus vlezie priamo do oka. Pásový opar na hlave ľahko prekĺzne do ucha a môže poškodiť sluch.

S herpesom ste sa mohli narodiť. Na novú obeť totiž rád číha v pôrodných cestách. „Až deväťdesiat percent populácie príde v detstve do kontaktu s herpetickým vírusom, ale nijako sa to neprejaví,“ prekvapuje očná lekárka Veselína Turanská. Rovnako ako na pery, aj na oko sa vyhodí, ak máte oslabenú imunitu alebo si zabudnete nasadiť slnečné okuliare. Na tie by mali pamätať najmä onkologickí pacienti a tí, čo sa liečia kortikosteroidmi. Ak sa vám už herpes v oku objavil, môže sa vrátiť.

Vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Zanechá trvalé jazvy, ktoré vám navždy rozmažú videnie. Už nikdy nebudete vidieť ostro.
MUDr. Veselína Turanská

Keď prelezie do oka

„Prejavuje sa najmä na viečku pri mihalniciach, v podobe malých pľuzgierov. Sprevádza ich svrbenie, napätie a bolesť,“ opisuje lekárka. Pľuzgiere sa časom zmenia na chrasty, teda priebeh je rovnaký ako na perách. Horšie však je, keď sa herpes rozhodne zaútočiť priamo na oko. „Môže postihnúť spojovku a rôzne časti rohovky, vtedy je to závažnejšie a oveľa bolestivejšie. Čím hlbšiu vrstvu rohovky postihne, tým zdĺhavejšia je aj liečba,“ vysvetľuje lekárka.

Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.
Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.
Zdroj: Shutterstock.com

Ukrutná bolesť, rezanie a slzenie

Pri diagnostike jej pomôže mikroskop na štrbinovej lampe so špeciálnym sfarbením. K lekárovi vás privedie ukrutná bolesť oka, rezanie, rozmazané videnie, slzenie a pocit cudzieho telesa. Ponáhľajte sa, ide vám o zrak! „Vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Zanechá trvalé jazvy, ktoré vám navždy rozmažú videnie. Už nikdy nebudete vidieť ostro. Aby ste tomu predišli, v prvých dňoch musíte užívať antivirotiká aj antibiotiká v kvapkách, aby sa k herpesu nepridružila bakteriálna infekcia. Do oka sa môžu aplikovať i gély na urýchlenie hojenia,“ opisuje doktorka Turanská liečbu trvajúcu pár dní alebo aj týždňov.

Opar poškodí sluch

Pásový opar na hlave? Aj to je možné. „Prejaví sa okolo poškodeného sluchovopolohového nervu, v dôsledku čoho môžete mať poškodený sluch, závraty, pískanie či hučanie v uchu, alebo okolo tvárového nervu, vtedy hrozí úplné alebo čiastočné ochrnutie tváre,“ vymenúva otorinolaryngológ Milan Profant a pridáva ďalšie príznaky: „Neschopnosť zavrieť oko, zaostávanie kútika úst pri úsmeve či bolesť ucha.​ Lekár obyčajne zbadá drobné vyrážky na ušnici v mieste vchodu do zvukovodu, vo zvukovode a v blízkom okolí.“ Najvážnejšie následky sú podľa profesora trvalé následky na tvári či na sluchu. Radí dávať na postihnuté miesto teplé obklady a samozrejmosťou sú i lieky proti bolesti. Aby sa zabránilo sekundárnej infekcii, môžete dostať aj antibiotiká.
„Oslabená funkcia siedmeho a ôsmeho hlavového nervu sa rieši podávaním kortikoidov,“ vysvetľuje lekár. Náchylnejší na vznik takejto infekcie sú, rovnako ako pri ostatných, ľudia s oslabenou imunitou, ale „neraz choroba vznikne z plného zdravia aj u predtým zdravého jedinca.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor