MENU
zdravy-zivot

Rozpoznáte herpes v oku a pásový opar v uchu? Následky môžu byť trvalé

Herpes v oku sa prejavuje najmä na viečku pri mihalniciach, v podobe malých pľuzgierov.

Súvisiace témy

Zdravý život

Rozpoznáte herpes v oku a pásový opar v uchu? Následky môžu byť trvalé

Pľuzgiere okolo oka sa časom zmenia na chrasty, rovnako ako na perách. Horšie však je, keď vírus vlezie priamo do oka. Pásový opar na hlave ľahko prekĺzne do ucha a môže poškodiť sluch.

S herpesom ste sa mohli narodiť. Na novú obeť totiž rád číha v pôrodných cestách. „Až deväťdesiat percent populácie príde v detstve do kontaktu s herpetickým vírusom, ale nijako sa to neprejaví,“ prekvapuje očná lekárka Veselína Turanská. Rovnako ako na pery, aj na oko sa vyhodí, ak máte oslabenú imunitu alebo si zabudnete nasadiť slnečné okuliare. Na tie by mali pamätať najmä onkologickí pacienti a tí, čo sa liečia kortikosteroidmi. Ak sa vám už herpes v oku objavil, môže sa vrátiť.

► Herpes vyliečite aj sami, pásový opar chce už lekára
► Tento vírus vážne ohrozuje deti. Včas by ho zistilo vyšetrenie za pár eur 

Keď prelezie do oka

„Prejavuje sa najmä na viečku pri mihalniciach, v podobe malých pľuzgierov. Sprevádza ich svrbenie, napätie a bolesť,“ opisuje lekárka. Pľuzgiere sa časom zmenia na chrasty, teda priebeh je rovnaký ako na perách. Horšie však je, keď sa herpes rozhodne zaútočiť priamo na oko. „Môže postihnúť spojovku a rôzne časti rohovky, vtedy je to závažnejšie a oveľa bolestivejšie. Čím hlbšiu vrstvu rohovky postihne, tým zdĺhavejšia je aj liečba,“ vysvetľuje lekárka.
► Mánia balzamov na pery: Tiež ste jej podľahli? Vyrábate si problémy 
► Čo spôsobuje herpes a ako ho dostanete?

Ukrutná bolesť, rezanie a slzenie

Pri diagnostike jej pomôže mikroskop na štrbinovej lampe so špeciálnym sfarbením. K lekárovi vás privedie ukrutná bolesť oka, rezanie, rozmazané videnie, slzenie a pocit cudzieho telesa. Ponáhľajte sa, ide vám o zrak! „Vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Zanechá trvalé jazvy, ktoré vám navždy rozmažú videnie. Už nikdy nebudete vidieť ostro. Aby ste tomu predišli, v prvých dňoch musíte užívať antivirotiká aj antibiotiká v kvapkách, aby sa k herpesu nepridružila bakteriálna infekcia. Do oka sa môžu aplikovať i gély na urýchlenie hojenia,“ opisuje doktorka Turanská liečbu trvajúcu pár dní alebo aj týždňov.

Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.
Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu.
Zdroj: Shutterstock.com
Herpes sprevádza rezanie v oku, vírus v hlbších vrstvách rohovky môže spôsobiť slepotu. Foto: Shutterstock.com

Opar poškodí sluch

Pásový opar na hlave? Aj to je možné. „Prejaví sa okolo poškodeného sluchovopolohového nervu, v dôsledku čoho môžete mať poškodený sluch, závraty, pískanie či hučanie v uchu, alebo okolo tvárového nervu, vtedy hrozí úplné alebo čiastočné ochrnutie tváre,“ vymenúva otorinolaryngológ Milan Profant a pridáva ďalšie príznaky: „Neschopnosť zavrieť oko, zaostávanie kútika úst pri úsmeve či bolesť ucha.
► Herpes sa už zasa vrátil. Kedy je na čase vyhľadať lekára?
► Čo zaberá na herpes? Skúste správne potraviny!

Pomôžu teplé obklady

Lekár obyčajne zbadá drobné vyrážky na ušnici v mieste vchodu do zvukovodu, vo zvukovode a v blízkom okolí.“ Najvážnejšie následky sú podľa profesora trvalé následky na tvári či na sluchu. Radí dávať na postihnuté miesto teplé obklady a samozrejmosťou sú i lieky proti bolesti. Aby sa zabránilo sekundárnej infekcii, môžete dostať aj antibiotiká.
„Oslabená funkcia siedmeho a ôsmeho hlavového nervu sa rieši podávaním kortikoidov,“ vysvetľuje lekár. Náchylnejší na vznik takejto infekcie sú, rovnako ako pri ostatných, ľudia s oslabenou imunitou, ale „neraz choroba vznikne z plného zdravia aj u predtým zdravého jedinca.“
► Ani celebritám sa herpes nevyhýba
► FOTO: Cítite svrbenie na perách? Toto vás zachráni pred oparom


Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám karunkulu v močovej trubici. Čo to je? Treba ju operovať?

Karunkula sa dá prirovnať ku malej bradavici. Väčšinou sa popisuje ako červený útvar veľkosti hrášku, ktorý vyrastá v ústí močovej trubice. Vzniká z rôznych príčin, dráždením sliznice. Nie vždy je nutná operačná liečba, ale karunkula zvykne krvácať a od istej veľkosti môže robiť problémy s močením. Na upokojenie sliznice močovej trubice sú vhodné napríklad sedavé repíkové kúpele. Karunkula ale bez zákroku nezmizne.

čítať viac
MUDr. Ján Švihra ml.
MUDr. Ján Švihra ml.
Urológ

Na synovom nočníku sa spravila vápenatá vrstva

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia