Prekvapila vás suchá, podráždená koža na prstoch či tvári? Môže ísť o lišaj alebo ekzém, no aj medzi nimi je značný rozdiel. Nielen na pohľad, ale aj pri liečbe.

Čítajte aj:Čo pridať do kúpeľa, ak máte ekzém a čo poteší dýchacie cesty? Radí dermatologička

Suchá plôška

Suchá plôška

Lišaj je neinfekčné zápalové ochorenie. Postihuje kožu, sliznice aj nechty a je jedno, či ste muž, alebo žena – u oboch pohlaví sa vyskytuje rovnako často. Vyzerá ako ružovkasté suché ložisko, najčastejšie sa objavuje na tvári ľudí s citlivou a suchou pleťou. „Ide v podstate o suché ložisko na koži, ktoré mohlo vzniknúť pri dotyku s akoukoľvek látkou. Napríklad s chemikáliou, potravinou, dráždivým odevom či so zvieraťom,“ vysvetľuje skúsená dermatologička MUDr. Hana Zelenková MD., PhD., MBA.Suchá plôška

Lišaj je neinfekčné zápalové ochorenie. Postihuje kožu, sliznice aj nechty a je jedno, či ste muž, alebo žena – u oboch pohlaví sa vyskytuje rovnako často. Vyzerá ako ružovkasté suché ložisko, najčastejšie sa objavuje na tvári ľudí s citlivou a suchou pleťou. „Ide v podstate o suché ložisko na koži, ktoré mohlo vzniknúť pri dotyku s akoukoľvek látkou. Napríklad s chemikáliou, potravinou, dráždivým odevom či so zvieraťom,“ vysvetľuje skúsená dermatologička MUDr. Hana Zelenková MD., PhD., MBA.
Suchá plôška Lišaj je neinfekčné zápalové ochorenie. Postihuje kožu, sliznice aj nechty a je jedno, či ste muž, alebo žena – u oboch pohlaví sa vyskytuje rovnako často. Vyzerá ako ružovkasté suché ložisko, najčastejšie sa objavuje na tvári ľudí s citlivou a suchou pleťou. „Ide v podstate o suché ložisko na koži, ktoré mohlo vzniknúť pri dotyku s akoukoľvek látkou. Napríklad s chemikáliou, potravinou, dráždivým odevom či so zvieraťom,“ vysvetľuje skúsená dermatologička MUDr. Hana Zelenková MD., PhD., MBA.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Lišaj je neinfekčné zápalové ochorenie. Postihuje kožu, sliznice aj nechty a je jedno, či ste muž, alebo žena – u oboch pohlaví sa vyskytuje rovnako často. Vyzerá ako ružovkasté suché ložisko, najčastejšie sa objavuje na tvári ľudí s citlivou a suchou pleťou. „Ide v podstate o suché ložisko na koži, ktoré mohlo vzniknúť pri dotyku s akoukoľvek látkou. Napríklad s chemikáliou, potravinou, dráždivým odevom či so zvieraťom,“ vysvetľuje skúsená dermatologička MUDr. Hana Zelenková MD., PhD., MBA.

Čo pomôže? ►►►