MENU
zdravy-zivot

Rozmarínový elixír: Vedci odhalili vplyv bylinky na dlhovekosť

Rozmarín je nekonečne voňavá a najmä liečivá bylinka.
Zdravý život

Rozmarínový elixír: Vedci odhalili vplyv bylinky na dlhovekosť

Elixír života sa rozhodli hľadať v malej talianskej dedinke Acciaroli. Žije tu totiž iba sedemsto obyvateľov, no viac než polovica z nich prekročila vek 100 rokov.

Nie je novinkou, že stredomorská strava sa radí medzi najzdravšie na svete. Jej základ tvorí zelenina, ovocie, celozrnné produkty, kvalitný olivový olej, ryby, červené mäso a orechy. Ich každodenná konzumácia ochráni srdce pred infarktom, predchádza mozgovej mŕtvici, obezite a následkom vysokého cholesterolu.

Liečivá púpava: Pomôže s trávením a zlepší aj pleť! Už ste si ju nazbierali?

Vedcov z Michiganu zaujímalo, čo okrem týchto jedál, dobrej klímy a života bez stresu môže za úctihodný vek obyvateľov Acciaroli. Hlavnou prísadou s mnohými liečivými účinkami je v ich strave rozmarín, ktorý používajú ako náhradu soli. Bez chuti a vône tejto bylinky si nevedia predstaviť ani deň. Dochucujú ním omáčky, mäso, zeleninu, prílohy, ozdobujú ním šaláty a polievky a  nechýba dokonca ani na dezertoch. Pravidelné dochucovanie jedál rozmarínom je prospešné aj v rámci udržiavania optimálnej hmotnosti. Okrem detoxikácie a podpory imunitného systému má množstvo liečivých a povzbudzujúcich účinkov, o ktorých by ste mali vedieť.

Účinky rozmarínu

  • podporuje trávenie (zabraňuje nafukovaniu a podporuje tvorbu žlče),
  • pomáha pri nízkom tlaku,
  • podporuje prekrvenie celého tela,
  • prospieva rastu zdravých vlasov,
  • éterické oleje stimulujú činnosť mozgu,
  • zlepšuje náladu,
  • kúpeľ z rozmarínu pôsobí ako antireumatikum,
  • potláča únavu.

Rozmarínový elixír: Vedci odhalili vplyv bylinky na dlhovekosťRozmarínový elixír: Vedci odhalili vplyv bylinky na dlhovekosť
Zdroj: Shutterstock

Zdroj foto: Shutterstock.com 

Náročný poklad

Táto bylinka je na pestovanie v záhradke náročná. Je háklivá na zamrznutie i plesne. Okrem toho je nutné pravidelne ju rosiť. Nemá totiž rada prílišné vlhko ani sucho. Rozmarín však môžete zasadiť do kvetináča a pripraviť ho na prezimovanie v svetlej miestnosti. Avšak veľmi dobre sa dá využiť rozmarínový olej a tiež sušené vetvičky, ktoré o svoju typickú arómu neprichádzajú. Vďaka nej vytvárajú príjemnú atmosféru domova a pôsobia aj ako prevencia molí.

Čítajte aj: Jarná medicína: TOP 7 domácich sirupov proti kašľu. Také jednoduché a účinné! 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia