MENU
zdravy-zivot

Rozmarínové víno ste už skúsili? Pripravte si ho doma. Je liečivé

Ak pijete alkohol, malá porcia červeného vína môže byť zdravou voľbou pre srdce. Resveratrol a katechíny, dva antioxidanty v červenom víne, môžu chrániť steny tepien. Alkohol môže tiež zvýšiť HDL, dobrý cholesterol. No nedajte si viac ako dve deci denne. Príliš veľa alkoholu poškodzuje srdce. Najlepšie je najskôr sa porozprávať so svojim lekárom. Alkohol vám môže narobiť problémy, ak užívate aspirín a iné lieky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rozmarínové víno ste už skúsili? Pripravte si ho doma. Je liečivé

Hlt rozmarínového vína pred spaním, vás zahreje i pomôže ľahšie zaspať. Prekrvuje panvu a pomôže s otehotnením. Poteší chuťové poháriky i cievy.

Pestovanie

Rozmarín lekársky môžete pestovať v záhrade aj črepníku. Vyhovuje mu dobre priepustná piesočnato- hlinitá pôda. Na zálievku si nepotrpí, preto je potrebné zalievať ho opatrne, keďže zle znáša preliatie. Dariť sa mu bude viac v polotieni ako na priamom slnku. Rozmarín tiež neznesie mráz. Ak ho pestujete v črepníku na zimu ho treba preniesť do miestnosti s teplotou okolo 10 stupňov. Rastlinku v záhrade treba pred mrazom chrániť čečinou či kompostom.

Rozmarín je veľmi aromatická bylinka.Rozmarín je veľmi aromatická bylinka.
Rozmarín je veľmi aromatická bylinka.
Zdroj: Shutterstock

Liečivé účinky

Vedeli ste, že rozmarín prekrvuje panvu a tým výrazne napomáha otehotneniu? Bylinka posilňuje cievy, zvyšuje krvný tlak a zlepšuje krvný obeh. Podporuje imunitu, priaznivo pôsobí na trávenie, odstraňuje plynatosť a pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. Čaj z neho má značné močopudné a potopudné účinky. Pečeni pomáha fungovať svižnejšie. Podobne ako púpava je výborné ho piť pri zápalových ochoreniach. Aj ako prevenciu. Používa sa aj zvonka, pretože vie dobre čistiť pokožku. 

Na prípravu vína použite čerstvý rozmarín.Na prípravu vína použite čerstvý rozmarín.
Na prípravu vína použite čerstvý rozmarín.
Zdroj: Shutterstock

Ak rozmarín naložíte do oleja, získate skvelý prostriedok proti arterioskleróze. Rozmarínový olej sa hodí na prípravu jahňacieho, kozieho, teľacieho mäsa ale aj hydiny. 

Rozmarínové víno: 

 • Má antioxidačné účinky a zabraňuje predčasnému starnutiu organizmu
 • Upokojí v strese
 • Zlepší náladu
 • Pôsobí protizápalovo
 • Má protizápalové účinky
 • Pôsobí ako slabšie analgetikum
 • Má dezinfekčné účinky
 • Detoxikuje

Recept na rozmarínové víno

Potrebujete:

 • čerstvé lístky rozmarínu,
 • červené víno,
 • uzatvárateľnú nádobu / fľašu

Čerstvé lístky rozmarínu si nakrájajte nadrobno. Nasypte ich do uzatvárateľnej nádoby asi do jej štvrtiny. Dolejte červené víno. Nádobu uzavrite a občas ju pretraste. Víno nechajte macerovať aspoň jeden mesiac. Potom víno preceďte a nalejte do fľaše. Pre si dáte dúšok ráno, podporíte imunitu. Ak si dáte dúšok večer, lepšie zaspíte. Pite ho ideálne na lačno.

POZOR, ak užívate lieky

Rozmarín, rovnako ako mnohé iné bylinky, nie je pre každého. Nielen víno z neho, ale i čaj alebo sušené bylinky, ktorými posypete mäso pri pečení môžu ovplyvniť účinnosť niektorých liekov. Opatrní buďte, ak užívate: 

 • lieky na liečbu vysokého krvného tlaku,
 • lieky na riedenie krvi,
 • dieuretiká - močopudné lieky,
 • lieky proti depresie – hlavne lítium.

Ak užívate akékoľvek lieky na predpis, prečítajte si príbalový leták a konzumáciu rozmarínu  konzultujte s vašim lekárom alebo lekárnikom.

S rozmarínom to nepreháňajte, aj keď žiadne lieky neužívate. Je to silná bylina a dokáže vám narobiť poriadne problémy. V nižších dávkach vám nič nehrozí. 

Ak to s rozmarínom preženiete, dostavia sa príznaky podobné otrave.

 • zvracanie,
 • kŕče,
 • podráždenie pokožky - svrbenie, zčervenanie, 
 • zvýšenie hladiny cukru v krvi u diabetikov,
 • kóma.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor