MENU
zdravy-zivot

Zacvičte si za stolom a odpútajte sa od monitora. Pomôže to!

Na zdravotné problémy s chrbtom kvôli sedavej práci za počítačom je vhodné cvičiť aspoň 10 minút denne.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zacvičte si za stolom a odpútajte sa od monitora. Pomôže to!

Sedíte cez deň v práci celý deň za počítačom a strnulo pozeráte na monitor aj niekoľko hodín? Často trpíte svalovým napätím, bolesťami krku a chrbta? Skúste niekoľko cvikom priamo v kancelárii.

Často trpíte svalovým napätím, bolesťami krku a chrbta, keď pracujete za počítačom? Skúste niekoľko cvikov priamo v kancelárii.

Len desať minút denne kancelárskej gymnastiky vám môže pomôcť zmierniť ťažkosti s chrbtom a stuhnutým krkom. Navyše tieto cviky podporia vašu výkonnosť a koncentráciu, píše portál gesundheit.de. Cviky sú jednoduché, udržíte sa pri nich vo fyzickej aj psychickej kondícii. Nepotrebujete k nim žiadne vybavenie. 

Chrbtová gymnastika

Cvik na precvičenie chrbtice. Je určené na natiahnutie prednej časti ramien a svalov.Cvik na precvičenie chrbtice. Je určené na natiahnutie prednej časti ramien a svalov.
Cvik na precvičenie chrbtice. Je určené na natiahnutie prednej časti ramien a svalov.
Zdroj: Shutterstock
  • Posaďte sa na stoličku tak, aby ste sa chrbtom opierali o operadlo.
  • Spojte ruky, ako ste si sami chceli potriasť rukou a natiahnite ich pred seba.
  • Zhlboka sa nadýchnite a zdvihnite vzpriamené ruky nad seba.
  • Natiahnite sa až dozadu a vydržte v tejto polohe dve až tri hlboké nádychy.
  • S výdychom pomaly spustite ruky späť nadol, uvoľnite sa a cvik zopakujte dvakrát.

Toto cvičenie je určené na natiahnutie prednej časti ramien a svalov, ktoré sa podieľajú na dýchaní.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor