MENU
zdravy-zivot

Rozhodila vám jeseň spánok? Už 1 hodinou bdenia denne riskujte problémy

Výživové doplnky vám pomôžu zaspať, ak máte pri zmene času problém.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rozhodila vám jeseň spánok? Už 1 hodinou bdenia denne riskujte problémy

Sedem až osem hodín spánku je minimum, ktoré pre zdravé fungovanie organizmu odporúčajú odborníci.

Vedeli ste, že už tri hodiny spánkového deficitu podľa štúdií narúšajú funkciu imunitných buniek? A ​jedna až dve uvádzajú telo do takého stavu pohotovosti, že zvyšuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak? Za nedostatok spánku sa pritom nepovažuje len krátky spánok, ale aj nepravidelný či prerušovaný. Okrem stresu či množstva povinností býva spúšťačom problémov so spánkom zmena jesenného času a predlžovanie nocí. Najmä nočné sovy môžu mať problém.

Imunita i srdce

Jedna či dve prebdené noci nie sú problém. Ak sa to však deje dlhodobo, nevyspatosť nabalí ďalšie problémy ako časté budenie či problém zaspať. Začarovaná slučka je na svete a ​vy v nej kráčate v ústrety infarktu, mŕtvici, cukrovke, obezite, metabolickým ochoreniam, ťažkostiam s ​pamäťou, koncentráciou či depresii. Ako z tejto slučky von?

Ak sa vám nedarí zaspať, môžete využiť pomoc výživových doplnkov na to určených.Ak sa vám nedarí zaspať, môžete využiť pomoc výživových doplnkov na to určených.
Ak sa vám nedarí zaspať, môžete využiť pomoc výživových doplnkov na to určených.
Zdroj: Imk organics

Namiesto piva

Tušili ste, čo pri nedostatku spánku dokáže taký chmeľ? Pôsobí upokoujúco a zmierňuje nervové napätie. Ďalším pomocníkom je zelený čaj s teanínom či prášok z levanduľových kvetov na podporu relaxácie. L-tryptofan ako priro­dzený predstupeň hormónu šťastia sérotonínu a hormónu spánku melatonínu zas prispieva k lepšej nálade i spánku. Vitamíny B6, B12 a horčík zas prospejú správ-nej funkcii psychiky i nervového systému celkovo. Koreň ašvagandy sa pri poruchách spánku používa v ajurvéde už tradične. Priaznivý účinok kvetu mučenky a extraktu z medovky na zaspávanie zas poznali aj naše babičky. Zložky v tejto kombinácii dostanete aj vo výživových doplnkoch. Ak vás problémy so spánkom trápia dlhodobo, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Náš tip

Čo tak novinky od smartsleep®? Výživový doplnok RELAX & SLEEP vďaka 100 % prírodným zložkám začína  prirodzený relaxačný proces a pomáha telu a mysli pripraviť sa na spánok. Ak potrebujete zaspať rýchlejšie a hlboko, stačí, ak polhodinu pred spánkom s dostatočným množstvom vody užijete jednu až dve tabletky prípravku SLEEP+  s obsahom spánkového hormónu melatonínu. Alebo radšej skúsite komfortný SLEEP SPRAY s vôňou čerstvej mäty a obsahom melatonínu v dávkovaní pomocou spreja? Všetky prípravky sú bez lepku, laktózy, cukru i návykového efektu. Dostupné na www.imkorganics.com aj v DM drogérii.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor