MENU
zdravy-zivot

Patrí k TOP bylinkám pre žalúdok. Určite ju majte doma po ruke

Šálka správneho čaju rozbehne trávenie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Patrí k TOP bylinkám pre žalúdok. Určite ju majte doma po ruke

Čaj z tejto bylinky nepatrí k najchutnejším, oplatí sa však prekonať. Šálka čaju dokáže pohladiť nielen žalúdok a trávenie.

Palina pravá je známa svojou horkou chuťou, ktorá ju predurčuje na riešenie žalúdočných ťažkostí. Pomáha zvládať zapály, nechutenstvo, zvracanie, ale i kŕče, za ktorými sa skrýva nadmerná plynatosť. Horké látky totiž stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav a uľahčujú trávenie tukov. Zároveň tak podporia i chuť k jedlu. Palina má najhorkejšiu chuť, keď kvitne. Okrem týchto horkých látok však palina obsahuje aj významné éterické oleje, inulín, vitamíny A, B, C, flavonoidy a karotenoidy. Éterické oleje a triesloviny majú prevažne protizápalový, antibakteriálny a protiplesňový účinok.

Prekonajte nepríjemnú chuť

Palina je ideálnym doplnkom zimných večerov, keďže nerozbieha len trávenie, ale zároveň vás aj zahreje. Často sa o nej hovorí aj ako o ženskej bylinke. Keďže podporuje krvný obeh, vyborne stimuluje maternicu. V minulosti palinou vyvolávali pôrod, ale riešili aj zápal močového mechúra či chronického zápalu vaječníkov. Dokáže vám pomôcť so studenými a unavenými nohami. Kvôli všetkým pozitívnym účinkom sa oplatí prekonať nechuť, k nie práve najpríjemnejšej chuti paliny a pochlipkávať si po dúškoch čaj z tejto bylinky.

Kedy vám palina pomôže:

  • žalúdočné a črevné problémy
  • stratu chuti k jedlu 
  • plynnatosť
  • menštruačné kŕče
  • obehové poruchy ako studené ruky a nohy

Urobte si prestávku

Príprava je jednoduchá. Jednu čajovú lyžičku sušených listov paliny zalejte dvesto mililitrami vody. Šálku zakryte tanierikom a nechajte lúhovať päť až sedem minút. Doprajte si jednu, maximálne však tri šálky denne. Určite horkú chuť neprekrývajte cukrom. Ak chcete palinou riešiť pravidelné menštruačné kŕče, začnite čaj piť päť až osem dní pred začiatkom menštruácie. Nikdy ho však nepite príliš dlho, maximum je šesť týždňov. Potom si doprajte minimálne trojtýždennú prestávku. Pravidlo platí vždy, nech palinou riešite čokoľvek. Ak si chcete palinu nazbierať, trhajte kvitnúcu bylinku a hornú časť jej zdrevnatenej vňate. Ideálne v júni až v auguste.

Jednu čajovú lyžičku sušených listov paliny zalejte dvesto mililitrami vody.Jednu čajovú lyžičku sušených listov paliny zalejte dvesto mililitrami vody.
Jednu čajovú lyžičku sušených listov paliny zalejte dvesto mililitrami vody.
Zdroj: Shutterstock

Zdravá rada

Paline sa vyhnite, ak ste tehotná, hrozí riziko predčasného pôrodu dojčíte, rovnako v prípade, ak máte horúčku alebo trpíte žalúdočnými vredmi.         

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia