MENU
zdravy-zivot

V roku 2020 sa celý svet zaujímal o prostriedky na dezinfekciu

Ilustračné foto.
Zdravý život

V roku 2020 sa celý svet zaujímal o prostriedky na dezinfekciu

V roku 2020 sa celý svet zaujímal o prostriedky na dezinfekciu v dôsledku pandémie o čosi viac. Poznáme ju od nepamäti a jej pôsobenie oceníme nielen počas pandémie.

Šport a voľný čas

Pri jednotlivých športových aktivitách je veľký potenciál zranení a úrazov. Či už ide o rekreačných športovcov, alebo vrcholových. Cyklisti bez prilby, bežci bez vody a šport bez lekárničky je stále realitou. Malou taštičkou, ktorú máte vždy pri sebe si ošetríte zranenia bez vážnejších dôsledkov. Myslieť môžete aj na svojich spolu – športovcov, ktorým viete okamžite pomôcť pri ošetrení zranení.

Prvá pomoc a lekárnička

„Dezinfekčný roztok je na prvom mieste pri veľkom množstve poranení. Môže ísť o uštipnutie, autonehodu, bodnutie hmyzom, kliešťa, úraz hlavy, otvorenú zlomeninu, či pohryznutie psom,“ hovorí lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková.

MUDr. Svetlana ŠefčíkováMUDr. Svetlana Šefčíková
MUDr. Svetlana Šefčíková
Zdroj: Betadine

Pri príprave obsahu svojej lekárničky by ste okrem dôležitých kontaktov nemali zabúdať napríklad na:

  • dezinfekčný roztok Betadine (pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, Betadine® obsahuje jódovaný povidón, o správnom použití lieku a prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom); sterilnú gázu a obväz; gumový škrtiaci obväz; trojrohú šatku; náplaste; prúžky na stiahnutie rany; resuscitačné rúško; gumové jednorazové rukavice; nehrdzavejúce nožnice; digitálny teplomer v puzdre; pinzetu; gél na popáleniny; termoizolačná fólia; roztok na očný výplach; osobné lieky; lieky proti bolesti; chladiace vrecúško; rúško; zoznam obsahu lekárničky s dátumami expirácie prípravkov

Na čo sa zamerať pri dezinfekcii

Na výber je množstvo druhov dezinfekčných roztokov, zaobstarávate si ho raz do roka, či polroka, preto si môžete dovoliť prihliadať skôr na kvalitu ako rozdiel pár „drobných“ pri cene.

  • Nemala by štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
  • S obsahom jódu - jód zničí väčšinu baktérii, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii kože a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
  • Na pokožku i sliznice
  • Sfarbenie dezinfekcie – nájdete transparentné či sfarbené. Ak je dezinfekčný roztok prírodne žlto - hnedý, neľakajte sa, znamená to, že obsahuje jód a vidíte presne akú plochu ste dezinfikovali. Nezašpiní vašu pokožku, nechty alebo vlasy, aj keď je miesto aplikácie viditeľné, roztok je vodou umývateľný, mydlo sa pri aplikácii na ruky napokon "sfarbí do biela"

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.