MENU
zdravy-zivot

Za rok schudla 80 kg! Boj s kilami naštartovala táto zmena

Za 14 mesiacov schudla 82 kíl.

Súvisiace témy

Zdravý život

Za rok schudla 80 kg! Boj s kilami naštartovala táto zmena

Mala 146 kíl a strach z toho, či sa zmestí na stoličku v reštaurácii. Za 14 mesiacov schudla na 64 kíl. Ako vyzerá jej jedálniček dnes?

Mladej Írke sa minulý rok zmenil život od základov. Carla FitzGerald (34) schudla za 14 mesiacov neuveriteľných 82 kíl. Dnes je z nej úplne iná žena. Svoju cestu za krajšou postavou zdokumetovala fotkami na sociánej sieti, ktorými sa snaží motivovať mnohých ďalíšch. Jej príbeh zverejnil pred pár dňami britský portál Mirror. 

Pred viac ako rokom vážila Carla skoro 150 kíl. Každodenné povinnosti boli pre ňu doslova bojom. „Parkovala som vždy blízko obchodov, pretože som nevládala chodiť ďaleko a chôdza po schodoch ma vyčerpávala.“ Mladá žena sa hanbila ísť aj do reštaurácie, bála sa totiž trápnej situácie, že by sa nezmestila na stoličku. Cesta na dovolenku lietadlom bola pre ňu v tom čase doslova nočnou morou.

Dnes je z nej úplne iná žena.Dnes je z nej úplne iná žena.
Dnes je z nej úplne iná žena.
Zdroj: Instagram@halfofcarla

Viac fotiek z jej premeny nájdete vo FOTOgalérii článku. 

Aj keď vyskúšala viacero diét, žiadna jej natrvalo nepomohla. „Celý život som zápasila so svojou váhou a mala som problémy s príjmom potravy," hovorí tridsiatnička. Rozhodla sa preto zveriť do rúk odborníkov, ktorí jej diagnostikovali závislosť od jedla. Denne bola schopná zjesť aj 5 000 kalórií.

„Neustále som myslela na to, kedy sa opäť najem. Počas obedných prestávok v práci som jedla tisíce kalórií. Každý deň som ich skonzumovala asi 3 000 až 5 000." spomína si. Carla absolvovala niekoľko terapií, po ktorých si uvedomila, že jej telo nie je nepriateľom a môže svoj život zmeniť k lepšiemu.

Efektívny lockdown

S redukciou hmostnsti začala v januári minulého roku. Rozhodla sa, že nebude iba chudnúť, ale že chce úplne zmeniť životný štýl. „Začala som s kaloricky kontrolovanou diétou a každý deň som aspoň jednu hodinu venovala pohybovým aktivitám. Najprv to bola chôdza." 

Zdravá a vyvážená strava v kombinácii s pravidelným pohybom jej pomohli k neuveriteľným výsledkom. „Cítim sa oveľa lepšie. Prvým víťazstvom bolo, keď som si mohla dať nohu cez nohu a navliecť si ponožky v stoji," teší sa mladá žena. 

Odkedy schudla viac ako polovicu svojej hmotnosti, už si nerobí starosti z toho, či sa zmestí na stoličku v reštaurácii alebo sedadlo v lietadle. Kompletne zmenila šatník a dnes si môže obliecť aj ktátke sukne či obtiahnuté tričko. „Konečne sa cítim ako žena, ktorou som vždy chcela byť."

Ako vyzerá jej jedálniček?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor