MENU
zdravy-zivot

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Young,Woman,With,Bottle,Of,Gel,Singing,While,Taking,Shower,
Zdravý život

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Niekto to rád horúce, iný studené, druhý rýchlo, ďalší pomaly. Čo však v sprche určite nerobiť?

Stalo sa vám, že vám pri sprchovaní „ušlo"? Alebo to robíte automaticky a náročky? Podľa odborníkov by ste si však to, či sa vycikáte pod nohy, mali dobre rozmyslieť. Možno vám ešte nenapadlo, že močením pod sprchou budujete telu nevhodný návyk.

Asociácia s vodou

Tečúca voda, pri ktorej sa uvoľňujete, totiž začne telo podvedome učiť na návyk. Tečúca voda - uvoľnenie - nutnosť močiť. Odborníci na panvové dno tým pádom upozorňujú, že môžete postupne vyvolať nechcený reflex tela. Ľahko sa potom môže stať, že vám bude „treba" pri podobných spúšťačoch avšak v úplne nevhodných situáciách. Pri napúšťaní vody z kohútika, pri fontánke, pri zurčaní potôčika v lese....

 

Táto podmienená reakcia, samozrejme, nemusí byť problémom pre každého. Ako na portáli iflscience hovorí odborníčka Alicia Jeffrey-Thomas, pre ľudí s akýmkoľvek druhom dysfunkcie panvového dna by to však problém mohol byť a ako ukazuje jej prax, tak aj je. Naoko obyčajné močenie v sprche u nich prispieva k vzniku nutkavej inkontinencie, teda k úniku moču.

Uženiete si zápal

Navyše močenie v sprche je aj nehygienická záležitosť, keďže z tela močom vyplavujete baktérie. Nehovoriac o zápachu. Ešte horší návyk je vycikať sa do napustenej plnej vane, kedy s týmto mikroosadenstvom v pohode relaxujete.  Na horúce vane dajte pozor aj z iného dôvodu. Vysedávaním v nej totiž baktériám, hlavne E. coli, poskytujete dostatok času, aby sa z análneho otvoru presídlili do močovej trubice a vyvolali tak zápal močových ciest.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor