MENU
zdravy-zivot

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Young,Woman,With,Bottle,Of,Gel,Singing,While,Taking,Shower,
Zdravý život

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Niekto to rád horúce, iný studené, druhý rýchlo, ďalší pomaly. Čo však v sprche určite nerobiť?

Stalo sa vám, že vám pri sprchovaní „ušlo"? Alebo to robíte automaticky a náročky? Podľa odborníkov by ste si však to, či sa vycikáte pod nohy, mali dobre rozmyslieť. Možno vám ešte nenapadlo, že močením pod sprchou budujete telu nevhodný návyk.

Asociácia s vodou

Tečúca voda, pri ktorej sa uvoľňujete, totiž začne telo podvedome učiť na návyk. Tečúca voda - uvoľnenie - nutnosť močiť. Odborníci na panvové dno tým pádom upozorňujú, že môžete postupne vyvolať nechcený reflex tela. Ľahko sa potom môže stať, že vám bude „treba" pri podobných spúšťačoch avšak v úplne nevhodných situáciách. Pri napúšťaní vody z kohútika, pri fontánke, pri zurčaní potôčika v lese....

 

Táto podmienená reakcia, samozrejme, nemusí byť problémom pre každého. Ako na portáli iflscience hovorí odborníčka Alicia Jeffrey-Thomas, pre ľudí s akýmkoľvek druhom dysfunkcie panvového dna by to však problém mohol byť a ako ukazuje jej prax, tak aj je. Naoko obyčajné močenie v sprche u nich prispieva k vzniku nutkavej inkontinencie, teda k úniku moču.

Uženiete si zápal

Navyše močenie v sprche je aj nehygienická záležitosť, keďže z tela močom vyplavujete baktérie. Nehovoriac o zápachu. Ešte horší návyk je vycikať sa do napustenej plnej vane, kedy s týmto mikroosadenstvom v pohode relaxujete.  Na horúce vane dajte pozor aj z iného dôvodu. Vysedávaním v nej totiž baktériám, hlavne E. coli, poskytujete dostatok času, aby sa z análneho otvoru presídlili do močovej trubice a vyvolali tak zápal močových ciest.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor