MENU
zdravy-zivot

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Young,Woman,With,Bottle,Of,Gel,Singing,While,Taking,Shower,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Močíte v sprche? Takto sa vám to môže vypomstiť, riskujete problémy!

Niekto to rád horúce, iný studené, druhý rýchlo, ďalší pomaly. Čo však v sprche určite nerobiť?

Stalo sa vám, že vám pri sprchovaní „ušlo"? Alebo to robíte automaticky a náročky? Podľa odborníkov by ste si však to, či sa vycikáte pod nohy, mali dobre rozmyslieť. Možno vám ešte nenapadlo, že močením pod sprchou budujete telu nevhodný návyk.

Asociácia s vodou

Tečúca voda, pri ktorej sa uvoľňujete, totiž začne telo podvedome učiť na návyk. Tečúca voda - uvoľnenie - nutnosť močiť. Odborníci na panvové dno tým pádom upozorňujú, že môžete postupne vyvolať nechcený reflex tela. Ľahko sa potom môže stať, že vám bude „treba" pri podobných spúšťačoch avšak v úplne nevhodných situáciách. Pri napúšťaní vody z kohútika, pri fontánke, pri zurčaní potôčika v lese....

 

Táto podmienená reakcia, samozrejme, nemusí byť problémom pre každého. Ako na portáli iflscience hovorí odborníčka Alicia Jeffrey-Thomas, pre ľudí s akýmkoľvek druhom dysfunkcie panvového dna by to však problém mohol byť a ako ukazuje jej prax, tak aj je. Naoko obyčajné močenie v sprche u nich prispieva k vzniku nutkavej inkontinencie, teda k úniku moču.

Uženiete si zápal

Navyše močenie v sprche je aj nehygienická záležitosť, keďže z tela močom vyplavujete baktérie. Nehovoriac o zápachu. Ešte horší návyk je vycikať sa do napustenej plnej vane, kedy s týmto mikroosadenstvom v pohode relaxujete.  Na horúce vane dajte pozor aj z iného dôvodu. Vysedávaním v nej totiž baktériám, hlavne E. coli, poskytujete dostatok času, aby sa z análneho otvoru presídlili do močovej trubice a vyvolali tak zápal močových ciest.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor