MENU
zdravy-zivot

Riešenie zápchy nebolo nikdy také jednoduché! Poznáte toto?

Zápcha môže spôsobiť boľavé nepríjemnosti, no existuje rýchla a účinná pomoc.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Riešenie zápchy nebolo nikdy také jednoduché! Poznáte toto?

Ak občas máte problémy s vyprázdňovaním alebo vaše trávenie zvykne reagovať na stres zápchou, určite by ste mali poznať rýchly a pohodlný prostriedok na účinnú pomoc.

Ten, koho ešte nepostihla ozajstná zápcha, môže hovoriť o šťastí. Či už občas zápchou trpíte alebo nie, je dobré byť pripravení. Veď spustiť ju môžu také nečakané "maličkosti" ako chyba v stravovaní, cestovanie, zmena prostredia či stres. A kto by chcel bojovať s bolesťami brucha, nadúvaním či únavou. Navyše na dovolenke?

Nepotrebujete tabletku ani čapík

Zápcha komplikuje život takmer tretine dospelých, viac ženám ako mužom. Ak sa veľká potreba dostaví menej ako dva- trikrát za týždeň, je namieste situáciu riešiť. Najmä ak ste mimo domova, asi ťažko budete zháňať odporúčané sušené slivky či kompót. No nemusíte ani hltať tabletky a čakať i pár hodín v dosahu toalety, kedy sa ich účinok dostaví. Existuje oveľa pohodlnejšie a elegantnejšie riešenie!

Účinok roztoku sa dostaví do 20 minút.Účinok roztoku sa dostaví do 20 minút.
Účinok roztoku sa dostaví do 20 minút.
Zdroj: Microlax

Lokálna aplikácia a rýchly účinok

Vo vašej dovolenkovej ale aj domácej lekárničke by nemal chýbať špeciálny roztok určený na priamu aplikáciu rovno do konečníka, Microlax®. Nakoľko sa podáva rektálne, pôsobí laxatívum len tam, kde má, a je teda mimoriadne šetrné k tráviacemu traktu. A čo viac, jeho účinok sa dostaví už v priebehu 5 až 20 minút. Nemá prakticky žiadne interakcie s inými liekmi, čo je ďalšia nesporná výhoda.

Aplikátor na tubičke s roztokom Microlax® je menší než bežný rektálny čapík, takže podanie je mimoriadne pohodlné a rýchle. Liek je teplotne stabilný, čo oceníte pri jeho skladovaní, ale aj pri cestovaní na letnú dovolenku.

Stačí jedna dávka denne

Laxatívum Microlax® je vhodné ako pri akútnej zápche, tak aj pre starších či nepohyblivých pacientov, ktorí mávajú s vyprázdňovaním častejšie problémy v dôsledku nedostatočného fyzického pohybu, prípadne aj pre užívanie iných liekov, ktoré môžu vyvolávať zápchu. Pri dlhodobej zápche je však dôležité konzultovať stav s lekárom alebo lekárnikom.

Skôr ako siahnete po liekoch, môžete pri zápche skúsiť:

  • sušené ovocie na rozpohybovanie čriev, ako slivky, jablká, hrušky, marhule, hrozienka, sušené datle a figy;
  • ľanové semienka, celozrnné potraviny;
  • pohár teplej vody nalačno a celkovo zvýšiť príjem najmä čistej vody;   
  • pridať fyzický pohyb.

SK-MX-2300012
Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne podanie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor