Zápal je obrannou reakciou organizmu pri infekciách, zraneniach a ochoreniach, ktorou sa aktivuje imunitný systém. Pomáha telu bojovať s chorobou a môže ho chrániť pred poškodením. V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia a liečby.
Chronický zápal je vážny
Akútny zápal trvá len niekoľko dní a je sprevádzaný bolesťou spôsobenou infekciou alebo úrazom, pri ktorom vznikla otvorená rana alebo vnútorné poranenie. Závažný problém predstavuje chronický zápal, ktorý trvá dlho, pravidelne sa opakuje a nemusí byť bolestivý. Na stránkach Medical News Today odborníci informujú, že chronický zápal sa najčastejšie vyskytuje u osôb s ochoreniami ako je psoriáza , reumatoidná artritída, astma, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenia čriev alebo systémový lupus erythematosus.
Zápal zohráva úlohu tiež pri vzniku metabolického syndrómu, čo je súbor viacerých symptómov, ktoré sa v organizme vyskytujú súbežne s cukrovkou 2. typu, obezitou, vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Protizápalová diéta môže slúžiť ako doplnková liečba mnohých stavov, ktoré sa zhoršujú chronickým zápalom. Výberom vhodnej stravy je možné zvládnuť symptómy chronického zápalu a zlepšiť zdravotný stav.