MENU
zdravy-zivot

Chronický zápal v tele potlačí protizápalová strava. TOP potraviny pri reume aj psoriáze

Dážď a reuma: Prisaháte, že ak ste raz mali niečo zlomené, dávno zahojená rana sa ozve pri zmene počasia? Je to možné, no finálny verdikt vedcov chýba. Keď skúmali prepojene reumatoidnej artritídy, zápalového autoimunitného ochorenia kĺbov, a upršaného počasia, neprišli na nič. Každopádne ešte nepovedali posledné slovo.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chronický zápal v tele potlačí protizápalová strava. TOP potraviny pri reume aj psoriáze

U osôb s chronickým zápalom sa symptómy ochorenia môžu zhoršiť práve konzumáciou nevhodnej stravy, pretože niektoré potraviny obsahujú zložky, ktoré ho môžu vyvolať. Potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, naopak zápal zmierňujú a zlepšujú zdravotný stav.

Zápal je obrannou reakciou organizmu pri infekciách, zraneniach a ochoreniach, ktorou sa aktivuje imunitný systém. Pomáha telu bojovať s chorobou a môže ho chrániť pred poškodením. V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia a liečby.

Chronický zápal je vážny

Akútny zápal trvá len niekoľko dní a je sprevádzaný bolesťou spôsobenou infekciou alebo úrazom, pri ktorom vznikla otvorená rana alebo vnútorné poranenie. Závažný problém predstavuje chronický zápal, ktorý trvá dlho, pravidelne sa opakuje a nemusí byť bolestivý. Na stránkach Medical News Today odborníci informujú, že chronický zápal  sa najčastejšie vyskytuje u osôb s ochoreniami ako je psoriáza , reumatoidná artritída, astma, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenia čriev alebo systémový lupus erythematosus.

Zápal zohráva úlohu tiež pri vzniku metabolického syndrómu, čo je súbor viacerých symptómov, ktoré sa v organizme vyskytujú súbežne s cukrovkou 2. typu, obezitou, vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Protizápalová diéta môže slúžiť ako doplnková liečba mnohých stavov, ktoré sa zhoršujú chronickým zápalom. Výberom vhodnej stravy je možné zvládnuť symptómy chronického zápalu a zlepšiť zdravotný stav.

Ako sa správne stravovať pri chronickom zápale a zmierniť ho si prečítajte na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor