MENU
zdravy-zivot

Chronický zápal v tele potlačí protizápalová strava. TOP potraviny pri reume aj psoriáze

Dážď a reuma: Prisaháte, že ak ste raz mali niečo zlomené, dávno zahojená rana sa ozve pri zmene počasia? Je to možné, no finálny verdikt vedcov chýba. Keď skúmali prepojene reumatoidnej artritídy, zápalového autoimunitného ochorenia kĺbov, a upršaného počasia, neprišli na nič. Každopádne ešte nepovedali posledné slovo.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chronický zápal v tele potlačí protizápalová strava. TOP potraviny pri reume aj psoriáze

U osôb s chronickým zápalom sa symptómy ochorenia môžu zhoršiť práve konzumáciou nevhodnej stravy, pretože niektoré potraviny obsahujú zložky, ktoré ho môžu vyvolať. Potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, naopak zápal zmierňujú a zlepšujú zdravotný stav.

Zápal je obrannou reakciou organizmu pri infekciách, zraneniach a ochoreniach, ktorou sa aktivuje imunitný systém. Pomáha telu bojovať s chorobou a môže ho chrániť pred poškodením. V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia a liečby.

Chronický zápal je vážny

Akútny zápal trvá len niekoľko dní a je sprevádzaný bolesťou spôsobenou infekciou alebo úrazom, pri ktorom vznikla otvorená rana alebo vnútorné poranenie. Závažný problém predstavuje chronický zápal, ktorý trvá dlho, pravidelne sa opakuje a nemusí byť bolestivý. Na stránkach Medical News Today odborníci informujú, že chronický zápal  sa najčastejšie vyskytuje u osôb s ochoreniami ako je psoriáza , reumatoidná artritída, astma, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenia čriev alebo systémový lupus erythematosus.

Zápal zohráva úlohu tiež pri vzniku metabolického syndrómu, čo je súbor viacerých symptómov, ktoré sa v organizme vyskytujú súbežne s cukrovkou 2. typu, obezitou, vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Protizápalová diéta môže slúžiť ako doplnková liečba mnohých stavov, ktoré sa zhoršujú chronickým zápalom. Výberom vhodnej stravy je možné zvládnuť symptómy chronického zápalu a zlepšiť zdravotný stav.

Ako sa správne stravovať pri chronickom zápale a zmierniť ho si prečítajte na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor