MENU
zdravy-zivot

RECEPTY: Upečte si zeleninové koláče. Vitamíny ešte nikdy neboli také chutné

Koláčiky nemusia byť iba sladké. Vitamíny zo zeleniny v nich chutia o to lepšie.
Zdravý život

RECEPTY: Upečte si zeleninové koláče. Vitamíny ešte nikdy neboli také chutné

Snažíte sa schudnúť, ale deň si neviete predstaviť bez koláčika? Vyskúšajte dezerty z cibule, mrkvy či z kapusty. My sme sa do nich už zamilovali!

Celozrnný zeleninový koláč

Potrebujeme:
300 g ražnej celozrnnej múky, 2 lyžičky sušeného droždia, 3 lyžice oleja do cesta, soľ, mleté biele korenie, 400-500 ml vlažného mlieka, 1 vajce, 3 mrkvy, polovicu zeleru, 80 g lístkov čerstvého špenátu, olivový olej

Postup
Očistenú mrkvu so zelerom pokrájame na širšie pásiky, ktoré dáme do hlbšej panvice, osolíme a na olivovom oleji asi 4 minúty opekáme. K zelenine pridáme špenát, premiešame a odstavíme. Múku dáme do misy spolu so sušeným droždím, olejom a vajcom. Posolíme, prilejeme vlažné mlieko a dobre vymiešame. Zapekací plech s rozmermi 25x25 cm potrieme olejom a naplníme cestom. Na cesto dáme podusenú zeleninu, ktorú pokvapkáme olivovým olejom, posypeme mletým korením, vložíme do vyhriatej rúry a zapečieme. Po zapečení pokrájame.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor