MENU
zdravy-zivot

Variť sa vám nechce? Ale jesť musíte! 3x studený obed do horúcich dní

Tak, ako niektoré jedlá zohrejú, existujú potraviny, ktoré vás schladia. Viete, ktoré to sú?
Zdravý život

Variť sa vám nechce? Ale jesť musíte! 3x studený obed do horúcich dní

Pri vysokých teplotách málokomu chutia ťažké varené jedlá. Ani žalúdok veľmi nepotešia. Osviežte sa receptami z kuchyne Zdravia.

Zeleninový nákyp

Zucchini,Gratin,With,Bechamel,Sauce,And,Parmesan,On,A,DarkZucchini,Gratin,With,Bechamel,Sauce,And,Parmesan,On,A,Dark
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 190 g plátkov cukety,
 • 100 g karfiolu,
 • 80 g špargle,
 • 70 g zeleru,
 • 170 g brokolice,
 • 3 vajcia,
 • 400 g riccotty,
 • 120 g mozzarelly,
 • soľ,
 • mleté biele korenie,
 • zeleninový vývar,

Postup: 

 1. Zeler očistíme a nahrubo postrúhame. Ošúpanú špargľu pokrájame. Ružičky brokolice s karfiolom a kúsky špargle so zelerom dáme do hrnca s vývarom. Na miernom  uvaríme do mäkka. Uvarenú zeleninu scedíme a necháme vychladnúť.
 2. Vajcia rozšľaháme , zmiešame s riccottou a nadrobno pokrájanými kúskami mozzarelly. Podľa chuti posolíme, okoreníme a vmiešame vychladnutú zeleninu.
 3. Plátky cukety rozložíme na pracovnú dosku, posolíme a necháme chvíľu postáť. Jednotlivé plátky cukety dobre osušíme a asi 2/3 plátkami cukety vyložíme podlhovastú formu na nákyp. Na plátky cukety dáme plnku a na povrch dáme zvyšné plátky cukety.
 4. Prikryjeme alobalom a dáme piecť do vyhriatej rúry na 180°C . Asi po 40 minútach pečenia alobal odstránime a nákyp dopečieme. Vychladnutý nákyp vyberieme z formy a pokrájame.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor