MENU
zdravy-zivot

Závin sladký, slaný aj extra rýchly. Recepty na zahryznutie

Radšej sladké alebo slané?
Zdravý život

Závin sladký, slaný aj extra rýchly. Recepty na zahryznutie

Na slano, na sladko, narýchlo? Na záviny sa namotáte. Prídu si na svoje milovníci kyslej kapusty, aj maku.

Na slano

Vínové cesto s kyslou kapustou

Potrebujeme:
350 g hladkej múky, 250 g tuku, 1 lyžičku soli, 8 lyžíc bieleho vína, 1 vajce na potretie, mak, sezam alebo rascu na posypanie.

Náplň:2 hrste vyžmýkanej kyslej kapusty, 100 g prerastenej slaniny, soľ, tymian, rascu, 1 vajce.

Postup
Zo surovín vypracujeme pružné cesto a natenko ho rozvaľkáme. Naplníme ho kapustou, osmaženou slaninou, posypeme soľou, tymianom, rascou a zvinieme do rolády. Potrieme vajíčkom a pečieme pri 180 stupňoch do zlatista.

Na sladko

Kysnuté cesto s makom a brusnicami

Potrebujeme:
2 hrnčeky vlažného mlieka, 1/2 hrnčeka oleja, 4 a 1/2 hrnčeka polohrubej múky, kocku droždia, 1 lyžičku soli, 1 lyžičku cukru, 1 hrnček = 250 ml.

Náplň: 1 hrnček mletého maku, ½ hrnčeka práškového cukru, ½ hrnčeka brusnicového džemu.

Postup
Z trochy vlažného mlieka, cukru a droždia urobíme kvások. Keď vykysne, vlejeme ho do misy, v ktorej máme zvyšok mlieka a ostatné suroviny. Vypracujeme cesto, potrieme džemom, posypeme makom, cukrom a zvinieme. Po- trieme vajíčkom a pečieme pri 180 stupňoch do zlatista.

Narýchlo

Lístkové cesto so špenátom, šunkou a s ricottou

Potrebujeme:
Lístkové cesto

Náplň: lístky čerstvého špenátu, 250 g ricotty, 200 g kvalitnej šunky, oregano, 1 vajce.

Postup
Lístkové cesto rozvaľkáme, naplníme čerstvým špenátom, ricottou, plátkami šunky, ochutíme oreganom, zvinieme, potrieme vajíčkom a pečieme pri 180 stupňoch do zlatista.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor