MENU
zdravy-zivot

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Skúšali ste už jedlé kvety? Každé jedlo premenia na krásne dielo. Urobia radosť a výborne chutia.
Zdravý život

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Bylinkami vykúzlite chute, o akých sa vám ani nesnívalo. Navštívili sme skúsenú bylinkárku a odporučila nám tipy samé dobroty. Osviežujúce šaláty, limonády, čerstvé pesto s výraznou arómou či smoothies s liečivkami, ktoré vám naštartujú metabolizmus.

Tip na kúzelný slnečný šalát

K nakrájanému čerstvému ovociu pridajte lístky medovky, čerstvé semienka feniklu a viacero druhov mäty. Takto nakrájané ovocie prelejte vlažným roztopeným medom. Je dôležité, aby nebol hustý. Pridať môžete aj citrónovú šťavu, záleží od druhu ovocia. Posypte lupienkami kvetov nechtíka, ruže stolistej či fialky alebo nežnými sedmikráskami či malou štipkou voňavej levandule.

Pre osvieženie

Do lákavých limonádových zmesí dáva pani Jana medovku lekársku, k nej dva druhy mäty piepornej, feniklovú vňať alebo čerstvé semeno a list bazalky. Pridajte vodu, plátky citróna, trošku cukru, kocky ľadu a v sparnom dni máte na stole skvelé osvieženie.

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie
Zdroj: Peter Šimončík
Jana Benčeková je pestovateľkou telom aj dušou. Vďaka jej zanietenej práci v rodinnom záhradníctve v Žihárci sa čerstvé a voňavé liečivky dostávajú aj na stoly slovenských rodín. Foto: Peter Šimončík
Viac z jej bylinkového kráľovstva vo FOTOGALÉRII aurčite si choďte aj po júlové vydanie mesačníka Zdravie! 

Liečivé chudnutie

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie
Zdroj: Shutterstock.com

Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Aj pre tých, ktorí chcú popracovať na postave, má bylinkárka osvedčené tipy. Metabolizmus povzbudia liečivky, ktoré majú horkastú chuť. Veľmi vám v snahe schudnúť pomôžu. Je to v prvom rade púpava, rebríček a skorocel – tieto bylinky podporujú žlčník, aby spolu s pečeňou dobre fungoval. „Pomáhame nimi metabolizmu. Vďaka spolupráci týchto dvoch orgánov sa potom neukladá toľko tuku. Stačí ich pridať do dopoludňajších smoothies," radí.

Aj diétny šalát môže byť sýty. 2 jarné RECEPTY so zdravými dobrotami 

Pesto

Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa. Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa.
Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa.
Zdroj: Shutterstock.com

Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Urobte si bylinkové pestá do zásoby. Oceníte ich vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa. Pesto si môžete pridať do akéhokoľvek pokrmu. Bylinkové si pripravíte minimálne z dvoch druhov bylín, napríklad z petržlenovej vňate, estragónu, z mäty jablčnej a nezabudnite na rôzne druhy bazalky pravej. Fantázii v kombinácii bylín a obmieňaní chutí sa medze nekladú. Pridajte nasekanú cibuľku, cesnak podľa chuti, štipku soli, trochu citrónovej šťavy, olivový olej, rodrvte v mažiari alebo rozmixujte. 

Pesto či tinktúra do zásoby. Medvedí cesnak vám vyrastie aj v kvetináči 

Naše tipy:

„Pestujte bylinky doma!" 

Čo robiť s liečivkami po tom, ako si ich prinesiete domov? Ako ich šetrne sušiť a skladovať, aby si zachovali všetky cenné látky? „Spoznávajte účinky tých, ktoré rastú vo vašom okolí. Príroda je plná pokladov na všetky neduhy," radí  bylinkárka v reportáži júlového čísla časopisu Zdravie. Dozviete sa v nej samé zaujímavé a užitočné informácie. Práve v predaji! 

 

PRELISTUJTE SI HO ►TU! 

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Bude vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor