MENU
zdravy-zivot

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Skúšali ste už jedlé kvety? Každé jedlo premenia na krásne dielo. Urobia radosť a výborne chutia.
Zdravý život

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Bylinkami vykúzlite chute, o akých sa vám ani nesnívalo. Navštívili sme skúsenú bylinkárku a odporučila nám tipy samé dobroty. Osviežujúce šaláty, limonády, čerstvé pesto s výraznou arómou či smoothies s liečivkami, ktoré vám naštartujú metabolizmus.

Tip na kúzelný slnečný šalát

K nakrájanému čerstvému ovociu pridajte lístky medovky, čerstvé semienka feniklu a viacero druhov mäty. Takto nakrájané ovocie prelejte vlažným roztopeným medom. Je dôležité, aby nebol hustý. Pridať môžete aj citrónovú šťavu, záleží od druhu ovocia. Posypte lupienkami kvetov nechtíka, ruže stolistej či fialky alebo nežnými sedmikráskami či malou štipkou voňavej levandule.

Pre osvieženie

Do lákavých limonádových zmesí dáva pani Jana medovku lekársku, k nej dva druhy mäty piepornej, feniklovú vňať alebo čerstvé semeno a list bazalky. Pridajte vodu, plátky citróna, trošku cukru, kocky ľadu a v sparnom dni máte na stole skvelé osvieženie.

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie
Zdroj: Peter Šimončík
Jana Benčeková je pestovateľkou telom aj dušou. Vďaka jej zanietenej práci v rodinnom záhradníctve v Žihárci sa čerstvé a voňavé liečivky dostávajú aj na stoly slovenských rodín. Foto: Peter Šimončík
Viac z jej bylinkového kráľovstva vo FOTOGALÉRII aurčite si choďte aj po júlové vydanie mesačníka Zdravie! 

Liečivé chudnutie

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie
Zdroj: Shutterstock.com

Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Aj pre tých, ktorí chcú popracovať na postave, má bylinkárka osvedčené tipy. Metabolizmus povzbudia liečivky, ktoré majú horkastú chuť. Veľmi vám v snahe schudnúť pomôžu. Je to v prvom rade púpava, rebríček a skorocel – tieto bylinky podporujú žlčník, aby spolu s pečeňou dobre fungoval. „Pomáhame nimi metabolizmu. Vďaka spolupráci týchto dvoch orgánov sa potom neukladá toľko tuku. Stačí ich pridať do dopoludňajších smoothies," radí.

Aj diétny šalát môže byť sýty. 2 jarné RECEPTY so zdravými dobrotami 

Pesto

Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa. Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa.
Bylinkové pesto v zásobe oceníte vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa.
Zdroj: Shutterstock.com

Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Urobte si bylinkové pestá do zásoby. Oceníte ich vždy, keď vám dôjde inšpirácia v príprave ktoréhokoľvek jedla dňa. Pesto si môžete pridať do akéhokoľvek pokrmu. Bylinkové si pripravíte minimálne z dvoch druhov bylín, napríklad z petržlenovej vňate, estragónu, z mäty jablčnej a nezabudnite na rôzne druhy bazalky pravej. Fantázii v kombinácii bylín a obmieňaní chutí sa medze nekladú. Pridajte nasekanú cibuľku, cesnak podľa chuti, štipku soli, trochu citrónovej šťavy, olivový olej, rodrvte v mažiari alebo rozmixujte. 

Pesto či tinktúra do zásoby. Medvedí cesnak vám vyrastie aj v kvetináči 

Naše tipy:

„Pestujte bylinky doma!" 

Čo robiť s liečivkami po tom, ako si ich prinesiete domov? Ako ich šetrne sušiť a skladovať, aby si zachovali všetky cenné látky? „Spoznávajte účinky tých, ktoré rastú vo vašom okolí. Príroda je plná pokladov na všetky neduhy," radí  bylinkárka v reportáži júlového čísla časopisu Zdravie. Dozviete sa v nej samé zaujímavé a užitočné informácie. Práve v predaji! 

 

PRELISTUJTE SI HO ►TU! 

RECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutieRECEPTY od bylinkárky a jej osvedčené tipy na chudnutie

Bude vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia