MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Zdravý, ale chutný. Pripravte si obed, ktorý nezaťaží žalúdok

Pripravte si ľahký obed, ktorý vám nezaťaží žalúdok.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

RECEPT: Zdravý, ale chutný. Pripravte si obed, ktorý nezaťaží žalúdok

Energiu, ktorú bude musieť telo vynaložiť na trávenie ťažkého obeda, vám bude chýbať pri práci. Zhorší sa sústredenie a príde únava. Pripravte si ľahké jedlo. Je to jednoduché.

Ťažší obed možno poteší vaše chuťové bunky, ale zbytočne zaťaží žalúdok i myslenie. Po vyprážanom syre s hranolkami pocítite totiž únavu a bystrá myseľ bude minulosťou. Pripravte si si jednoduchý, chutný a zdravý obed, ktorý vás zasýti, ale zbytočne nezaplní. Ideálnym základom na obed môžu byť ryby, napríklad losos. Okrem iného sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ak ho doplníte špargľou, ktorá je nabitá vitamínmi a kuskusom, ktorý vás výborne zasýti, máte ideálny obed. Inšpirujte sa receptom z Dobrého jedla.

Potrebujeme:

 • 2 filety z lososa
 • 6 ks zelenej špargle
 • kuskus
 • polovicu červenej papriky
 • polovicu žltej papriky
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • mletú rímska rasca
 • strúčik cesnaku
 • cibuľa
 • olej
 • kyslú smotanu na ozdobu

Postup:

 1. Lososa osolíme, okoreníme rascou, potrieme roztlačeným cesnakom.
 2. Potom položíme do zapekacej misky a pokvapkáme olejom. Vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov Celzia a pečieme 15 až 20 minút. 
 3. Kuskus osolíme a zalejeme vriacou vodou.
 4. Papriku nakrájame na kocky, špargľu na dve alebo na tri časti. Opečieme na panvici, osolíme a okoreníme.
 5. Premiešame s kuskusom. Podávame s lososom a s lyžicou smotany.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor