MENU
zdravy-zivot

RECEPT na zemiakový šalát s cviklou, z ktorého nepriberiete!

Pripravte si na tieto sviatky zemiakový šalát inak.
Zdravý život

RECEPT na zemiakový šalát s cviklou, z ktorého nepriberiete!

Tieto sviatky si pripravte zemiakový šalát inak. Chutiť vám bude aj bez majonézy.

Repa je lacná a nesmierne zdravá zelenina s krásnou farbou. Ako ju podsunúť tým, ktorí ju odmietajú z princípu? Možno im zachutí v kombinácii s varenými zemiakmi a kyslou uhorkou. Osviežujúci šalát sa hodí ako príloha k rezňom, ale keď ho doplníte vajíčkom, obstojí aj ako samostatné jedlo.

Potrebujeme: 

 • 2 varené repy
 • 600 g varených zemiakov
 • 4 kyslé uhorky
 • 2 jarné cibuľky

Na zálievku:

 • 4 lyžice kyslej smotany
 • 1 lyžička plnotučnej horčice
 • 1 lyžica citrónovej šťavy
 • 1 lyžica čerstvého kôpru
 • 1 lyžička soli
 • 1 štipka čierneho korenia

Postup:

 1. Zemiaky umyte, uvarte v šupke domäkka a nechajte trocha vychladnúť. Potom ich ošúpte, nakrájajte na kocky a vložte do šalátovej misy. Uvarenú a olúpanú červenú repu nakrájajte na rovnako veľké kocky a dajte do druhej misy.
 2. Dobre premiešajte suroviny na zálievku. Primiešajte k nim jednu najemno nakrájanú jarnú cibuľku (bielu časť) a rovnako jemne nakrájané kyslé uhorky. Časť zálievky pridajte k zemiakom a časť k červenej repe a premiešajte.
 3. Až nakoniec opatrne spojte ochutené zemiaky a repu tak, aby sa šalát čiastočne prepojil, ale aby repa nezafarbila celý obsah - vznikne tak zaujímavý farebný efekt. Šalát nechajte odležať a podávajte posypaný jarnou cibuľkou.

Tip na vylepšenie: Zemiaky a repu môžete pripravovať v jednej mise, celý šalát bude mať ružovkastú farbu. Ak vám nechutí kôpor, pridajte do zálievky lyžičku strúhaného chrenu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor