MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Svieže malinové rezy sa určite vyplatí vyskúšať

Malinové rezy 
1 plech (25 x 35 cm)

Potrebujeme:
3 vajcia
125 g práškového cukru
50 ml oleja
50 ml vlažného mlieka
150 g hrubej múky
2 lyžičky kypriaceho prášku
3 lyžice ovocného likéru
500 g malín
práškový cukor na posypanie
Na krém: 
350 ml mlieka
50 g kryštálového cukru
1 balíček pudingového prášku s malinovou príchuťou
250 g masla
100 g práškového cukru

Postup:
1 Rúru vyhrejeme na 175 °C. Vajcia rozklepneme, žĺtky oddelíme od bielkov. Žĺtky s polovicou práškového cukru vyšľaháme do peny. P
Zdroj: Laura Witteková
Zdravý život

RECEPT: Svieže malinové rezy sa určite vyplatí vyskúšať

Ovocné kocky, ktorým neodoláte, spríjemnia letné popoludnie. Kúpte alebo si pozbierajte viac malín, aby ste si ich pri príprave zákusku mohli zobkať.

Chutné maliny obsahujú nielen vitamín C, ale aj áčko, éčko či vitamíny skupiny B. Ochutnať, či máte skutočne dobré maliny na prípravu zákusku sa oplatí aj kvôli obsahu železa, vápnika, horčíka či draslíka. Počítajte s tým, že príprava vám zaberie asi hodinu. Určite sa to však oplatí. Pripravte si chuťové poháriky a pripravte si recept podľa redakcie Dobré jedlo.

Potrebujete:

 • 3vajcia
 • 125 g práškového cukru
 • 50 mloleja
 • 50 mlvlažného mlieka
 • 150 g hrubej múky
 • 2 lyžice kypriaceho prášku
 • 3 lyžice malinovej šťavy
 • 500 gmalín

Na krém:

 • 350 ml mlieka
 • 50 g kryštálového cukru
 • 1 balíček pudingového prášku s malinovou príchuťou
 • 250 g masla
 • 100 g práškového cukru

Postup:

 1. Rúru predhrejte na 175 °C. Vajcia rozklepnite, žĺtky oddeľte od bielkov. Žĺtky s polovicou práškového cukru vyšľahajte do peny. Pridajte olej, mlieko, múku a premiešajte. Nakoniec vmiešajte sneh z bielkov a zvyšného cukru.
 2. Cesto rozotrite na plech (25 x 35 cm) vyložený papierom na pečenie a vložte do vyhriatej rúry. Pečte asi 15 minút. Upečené cesto nechajte vychladnúť. 
 3. Potom pripravte krém. Dajte variť 300 ml mlieka a kryštálový cukor. Do vriaceho mlieka prilejte zvyšok mlieka s rozmiešaným pudingovým práškom. Uvarte do zhustnutia a miešajte do vychladnutia.
 4. Zmäknuté maslo s cukrom vyšľahajte do peny a potom ho postupne zašľahajte do pudingu. 
 5. Vychladnutý plát cesta vyberte z plechu a opatrne stiahnite papier. Plát pokvapkajte malinovou šťavou, natrite pripraveným krémom a dajte do chladu stuhnúť. 
 6. Rezy pred podávaním ozdobte malinami, prípadne jemne posypte práškovým cukrom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor