MENU
zdravy-zivot

Recept: Postaví vás na nohy po viróze, opici aj črevných problémoch

Rýchlovka z jedného hrnca vás postaví na nohy.
Zdroj: ZDRAVIE/ ANZA
Zdravý život

Recept: Postaví vás na nohy po viróze, opici aj črevných problémoch

Potrebujete poriadny obed, s ktorým sa dlho nebudete hrať? Všetko pohádzať do jedného hrnca, lebo nevládzete stáť na nohách? Morčací hrniec je ideálny obed pri chorobách, aj pri rekonvalescencii.

Na morčací hrniec so zeleninou potrebujeme:

  • 400 g morčacích pŕs,
  • 400 g farebných paprík,
  • pór,
  • 4 ružičky brokolice,
  • olivový olej,
  • cibuľu,
  • zeleninový vývar,
  • petržlenovú vňať,
  • soľ,
  • mleté čierne korenie

Postup:

Morčacie prsia umyjeme, osušíme a pokrájame približne na rovnaké kúsky. Vo väčšom hrnci rozpálime olivový olej a opražíme na ňom posekanú cibuľu. Pridáme nakrájané morčacie prsia s farebnými paprikami a s kolieskami póru. Posolíme, okoreníme mletým čiernym korením a spolu pár minút opečieme. Zalejeme teplým vývarom a pod pokrievkou varíme. Brokolicu rozobratú na ružičky pred dovarením vložíme do hrnca a uvaríme domäkka. Na záver dozdobíme petržlenovou vňaťou.   

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor