MENU
zdravy-zivot

Medvedí cesnak je zázračný a plný vitamínov! 6x SUPER zdravé recepty

Medvedí cesnak je prvou jarnou rastlinou, ktorú si môžete z prírody priniesť a zjesť.
Zdravý život

Medvedí cesnak je zázračný a plný vitamínov! 6x SUPER zdravé recepty

Je obľúbeným prírodným antibiotikom, antioxidantom a zdrojom vitamínov, odporúča sa tiež pri jarných očistných kúrach.

Osvedčený životabudič

Medvedí cesnak je považovaný za jeden zo silných jarných životabudičov a takisto pôsobí pozitívne na imunitný systém. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C (150 mg v 100 g). „Silne vonia po cesnaku a obsahuje tiež typické látky, ktoré za sírnatou vôňou stoja. Allicín má antibakteriálny, protizápalový účinok, stimuluje a napomáha imunitnému systému. Lístky medvedieho cesnaku možno mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov, či koreniť polievky, rizotá, fašírky, omelety, " vysvetľuje Petra Húsková, výživová poradkyňa.

Súčasť jarných kúr na prečistenie, jeho zdravotné účinky sú porovnateľné s cesnakom, silné antiseptikum, odporúča sa pri žalúdočných ťažkostiach, pomáha tráveniu, črevám, pečeni i žlčníku.Súčasť jarných kúr na prečistenie, jeho zdravotné účinky sú porovnateľné s cesnakom, silné antiseptikum, odporúča sa pri žalúdočných ťažkostiach, pomáha tráveniu, črevám, pečeni i žlčníku.
Súčasť jarných kúr na prečistenie, jeho zdravotné účinky sú porovnateľné s cesnakom, silné antiseptikum, odporúča sa pri žalúdočných ťažkostiach, pomáha tráveniu, črevám, pečeni i žlčníku.
Zdroj: Shutterstock

O medveďom cesnaku sa hovorí, že reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, upokojuje kŕče hladkého svalstva, ničí črevné parazity, podporuje chuť do jedla a tvorbu krvi. Medvedí cesnak je nápomocný proti ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku i astme. Oceníme ho pri liečbe mykóz a plesní, poruchách srdcového rytmu, chronických kožných problémoch. Pôsobí močopudne, tonizuje nervový systém a pomáha pri reumatických bolestiach.

Lístky medvedieho cesnaku môžete mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov, či koreniť ním polievky, rizotá, fašírky alebo omelety.

Liečivé účinky 

  • podporuje trávenie a metabolizmus,
  • reguluje hladinu cholesterolu v krvi,
  • zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje prietok krvi,
  • posilňuje imunitu a zlepšuje pamäť,
  • má protilesňové a protibaketriálne účinky,
  • pomáha pri chrípke a dlhotrvajúcom kašli.

Tipy na recepty z medvedieho cesnaku ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor