MENU
zdravy-zivot

Recept na nepečený citrónový CHEESECAKE: Do pol hodiny je hotový!

citrónový cheescake
Zdroj: Laura Witteková
Zdravý život

Recept na nepečený citrónový CHEESECAKE: Do pol hodiny je hotový!

Milovníci citrónovej chuti tomuto tvarohovému koláčiku určite neodolajú! Osviežte si víkend sladkým a ľahkým dezertom.

Náš recept je na 10 až 12 porcií.  

Na korpus:

 • 300 g  sušienok (shortbread)
 • 75  g strúhaného kokosu
 • 100  g roztopeného masla

Na citrónový puding:

 • 8 žĺtkov
 • 140  ml citrónovej šťavy
 • 100  g masla
 • kôra zo 4 citrónov

Na krém:

 • 500  g cream cheese
 • 180 g  roztopenej bielej čokolády
 • štipka soli

Postup:

 1. Sušienky, kokos a maslo rozmixujte. Sušienkovú zmes utlačte na dno formy a dajte do chladničky.
 2. Zatiaľ pripravte citrónový puding: Do ohňovzdornej misky dajte všetky suroviny, misku položte nad hrniec s vriacou vodou a za stáleho miešania varte do zhustnutia. Hotový puding prikryte fóliou a nechajte vychladnúť.
 3. Na krém dajte do misy cream cheese izbovej teploty, roztopenú čokoládu, dve tretiny vychladnutého pudingu a všetko dobre premiešajte. Natrite na pripravené sušienky. Navrch krému naneste zvyšok pudingu a lyžicou urobte pekné vlnky.
 4. Cheesecake nechajte aspoň 3-4 hodiny vychladiť a môžete podávať.

Príprava a food styling: Veronika Kollárová

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor