MENU
zdravy-zivot

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

jablkové rezy

Súvisiace témy

Zdravý život

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

Jablko je v našich končinách jednoznačný víťaz popularity spomedzi všetkých druhov ovocia. Akoby aj nie, keď sa núka v toľkých odrodách bez ohľadu na to, či je práve sezóna alebo nie.

Hovorí sa, že tri jablká denne znižujú riziko srdcového infarktu. Aj jedným však posilníte kondíciu tela. Hryzením jablka bojujete proti podráždenej nálade a nespavosti. Jablká sú vynikajúcim spoločníkom pri očistách organizmu.

Jablko je bohaté na vlákninu, ktorá tvorí takmer tretinu jeho obsahu. Práve vláknina v spojení s ovocnými kyselinami je mimoriadne účinná prevencia proti zápche. 

Podporujú vylučovanie moču, čím šetria obličky a ak si na nich pochutnáte aj v zimnom období, pomáhate predchádzať nádche, prechladnutiu i chrípke. O dobrom vplyve jablka na naše zdravie by sme ešte mohli pokračovať aj ďalej, ale prejdime radšej od teórie k praxi. 

Jablkové rezy

rezyrezy
Zdroj: Dobré jedlo

Potrebujeme: 

 • 500 g strúhaných jabĺk
 • 3 vajcia
 • 1 lyžicu kakaa
 • 200 ml oleja
 • 400 g kryštálového cukru
 • 300 g polohrubej múky
 • 100 g hrubej múky
 • 2 lyžice sódy bikarbóny
 • tuk na vymastenie a múku na vysypanie plechu
 • práškový cukor na posypanie

Postup:

 1. Najemno postrúhané jablká zmiešame so žĺtkami, kakaom, olejom a 250 g cukru. Bielky vyšľaháme so zvyšným cukrom dotuha a opatrne zapracujeme do jablčnej zmesi.
 2. Do cesta prisypeme oba druhy múky spolu so sódou bikarbónou. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Pečieme 30-40 minút v rúre vyhriatej na 180 stupňov.
 3. Pred podávaním koláč necháme vychladnúť na plechu, pokrájame a posypeme práškovým cukrom

VIDEOtip na fantastické jablkové rožteky

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor