MENU
zdravy-zivot

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

jablkové rezy
Zdroj: Dobré jedlo

Súvisiace témy

Zdravý život

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

Jablko je v našich končinách jednoznačný víťaz popularity spomedzi všetkých druhov ovocia. Akoby aj nie, keď sa núka v toľkých odrodách bez ohľadu na to, či je práve sezóna alebo nie.

Hovorí sa, že tri jablká denne znižujú riziko srdcového infarktu. Aj jedným však posilníte kondíciu tela. Hryzením jablka bojujete proti podráždenej nálade a nespavosti. Jablká sú vynikajúcim spoločníkom pri očistách organizmu.

Jablko je bohaté na vlákninu, ktorá tvorí takmer tretinu jeho obsahu. Práve vláknina v spojení s ovocnými kyselinami je mimoriadne účinná prevencia proti zápche. 

Podporujú vylučovanie moču, čím šetria obličky a ak si na nich pochutnáte aj v zimnom období, pomáhate predchádzať nádche, prechladnutiu i chrípke. O dobrom vplyve jablka na naše zdravie by sme ešte mohli pokračovať aj ďalej, ale prejdime radšej od teórie k praxi. 

Jablkové rezy

rezyrezy
Zdroj: Dobré jedlo

Potrebujeme: 

 • 500 g strúhaných jabĺk
 • 3 vajcia
 • 1 lyžicu kakaa
 • 200 ml oleja
 • 400 g kryštálového cukru
 • 300 g polohrubej múky
 • 100 g hrubej múky
 • 2 lyžice sódy bikarbóny
 • tuk na vymastenie a múku na vysypanie plechu
 • práškový cukor na posypanie

Postup:

 1. Najemno postrúhané jablká zmiešame so žĺtkami, kakaom, olejom a 250 g cukru. Bielky vyšľaháme so zvyšným cukrom dotuha a opatrne zapracujeme do jablčnej zmesi.
 2. Do cesta prisypeme oba druhy múky spolu so sódou bikarbónou. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Pečieme 30-40 minút v rúre vyhriatej na 180 stupňov.
 3. Pred podávaním koláč necháme vychladnúť na plechu, pokrájame a posypeme práškovým cukrom

VIDEOtip na fantastické jablkové rožteky

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor