MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Najčokoládovejší cheesecake. Nebíčko nielen pre čokoholikov

Všetky suroviny na náplň nechajte ohriať pri izbovej teplote. Roztopená čokoláda sa v nich takto nezrazí.
Zdravý život

RECEPT: Najčokoládovejší cheesecake. Nebíčko nielen pre čokoholikov

Oslaďte si víkend. Ak dáte šancu tvarohovému dezertu s čokoládou, určite vás nesklame.

Na korpus potrebujeme:

 • 24 rozmixovaných čokoládových sušienok oreo aj s náplňou
 • 40 g roztopeného masla

Na náplň potrebujeme: 

 • 500 g jemného tučného tvarohu alebo smotanového syra
 • 130 g práškového cukru
 • 200 ml smotany na šľahanie
 • 2 lyžice kakaa holandského typu
 • 280 g čokolády (min. 52 %)
 • 4 vajcia

Na čokoládovú polevu:

 • 100 ml smotany na šľahanie
 • 150 g čokolády (min. 52 %)

Postup: 

 1. Rúru vyhrejte na 180 °C. Dno aj boky formy s rozmermi 13 x 32 cm vyložte papierom na pečenie (s ním potom ľahko vyberiete
  cheesecake z formy). Sušienky zmiešajte s maslom a zmes natlačte na dno formy. Pečte 10 minút.
 2. Urobte náplň: Na menší hrnček s vodou položte misku, aby sa zdola nedotýkala vody. Takto v nej rozpustite čokoládu. Do veľkej misy dajte tvaroh, cukor, smotanu na šľahanie, kakao a dobre rozmixujte. Pridajte vajcia a premiešajte. Nakoniec vmiešajte
  roztopenú a trochu vychladnutú čokoládu. 
 3. Zmes vylejte na predpečený korpus a dajte piecť do rúry, buď priamo do vodného kúpeľa, alebo na dno rúry dajte plech naplnený horúcou vodou, aby vytvárala paru. Pečte 45-50 minút. Cheesecake nechajte aj po upečení ešte hodinu v rúre
  pri otvorených dvierkach. Potom ho vyberte a počkajte, kým úplne vychladne. Až potom ho vložte do chladničky aspoň na 4-5 hodín, najlepšie však na noc.
 4. Pripravte čokoládovú polevu: V malom hrnčeku zohrejte smotanu na šľahanie, nesmie však vrieť. Vložte do nej čokoládu a nechajte ju rozpustiť. Odležaný cheesecake polejte polevou, nechajte ju trochu stuhnúť a môžete servírovať.

Recept máme z redakcie Dobré jedlo. Pripravila s foodstyling: Veronika Kollárová

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor