MENU
zdravy-zivot

Recept: Mafiny s ovsenými vločkami sú plné horčíka! Nabijú vás energiou

Ozdobiť si ich môžete orieškami, sušeným či čerstvým ovocím.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Recept: Mafiny s ovsenými vločkami sú plné horčíka! Nabijú vás energiou

Čo ste dnes raňajkovali? Ak ste po prvom jedle dňa už o dve hodiny hladní, niekde je chyba. Vyskúšajte mafiny, ktoré vás zasýtia až do obeda a navyše znížia cholesterol. 

Vďaka ovseným vločkám sú mafiny plné horčíka, fosforu, železa a zinku. Táto štvorica vám pomôže udržať únavu na uzde a hneď od rána budete vyzbrojení do boja s vírusmi. Ovos má tiež vysoký obsah vitamínov B1 a B6. Vďaka betaglukánu ván klesne cholesterol a tak rýchlo vám nevyhladne. V 100 gramoch ovsených vločiek sa nachádza:

  • 13 g bielkovín, 
  • 7 g tuku, 
  • 63 g sacharidov,
  • 10 g balastných látok.

Recept: Mafiny s ovsenými vločkami sú plné horčíka! Nabijú vás energiouRecept: Mafiny s ovsenými vločkami sú plné horčíka! Nabijú vás energiou


Ale aj zvyšné suroviny sú skvelé, ich vzájomná kombinácia robí práve z týchto maffnov úžasne zdravé jedlo. Vedeli ste, že?

  • Banány dodajú energiu a zlepšia náladu. 
  • Biely grécky jogurt obsahuje až dvojnásobne viac bielkovín ako bežný biely jogurt.
  • Javorový sirup obsahuje cez dvadsať antioxidantov a viaceré minerály, najmä mangán, zinok, železo, vápnik a draslík.

Video: Pozrite si recept na super zdravé a chutné mafiny 

Zdroj: instagram/ everythinghealthyfood
 

Vyskúšajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor