MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Bezlepkový jablkovo-orieškový koláč z cícerovej múky

Jablkovo-orieškový koláč.
Zdravý život

RECEPT: Bezlepkový jablkovo-orieškový koláč z cícerovej múky

Zdravšia verzia koláča? Nie z bielej múky, ale strukovinovej. Rastlinné bielkoviny takto môžete dostať aj do zákuskov. Vyskúšajte!

Strukovinové koláče skladujte v chladničke a čo najrýchlejšie skonzumujte, aby nezačali kvasiť. No po jablkovom koláči z cícerovej múky určite nezostane ani omrvinka.

Potrebujeme: 

 • 180 g cícerovej múky,
 • 1 lyžička kypriaceho prášku,
 • 1 lyžička mletej škorice,
 • štipka soli,
 • 2 veľké vajcia,
 • 2 lyžičky vanilkového extraktu,
 • 3 lyžice kokosového cukru,
 • 2 lyžice kokosového oleja,
 • 1 a pol jablkanakrájaného na drobné kocky,
 • pol nastrúhaného jablka,
 • za dve hrste lieskových orieškov, pár orieškov necháme  bokom a nasekáme nadrobno.

Postup

 1. Rúru rozohrejeme na 175 °C.
 2. Formu vyložíme papierom na pečenie.
 3. V jednej mise zmiešame múku, kypriaci prášok, škoricu, soľ.
 4. V druhej mise vyšľaháme vajcia s cukrom do peny, pridáme vychladnutý, roztopený kokosový olej, vanilkový extrakt a potom suché ingrediencie, jablká a oriešky. 
 5. Jemne premiešame, dáme do formy, posypeme zvyšnými sekanými orieškami a pečieme 20 minút.
 6. Necháme schladnúť, nakrájame a podávame.

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor