MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Bezlepkový jablkovo-orieškový koláč z cícerovej múky

Jablkovo-orieškový koláč.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

RECEPT: Bezlepkový jablkovo-orieškový koláč z cícerovej múky

Zdravšia verzia koláča? Nie z bielej múky, ale strukovinovej. Rastlinné bielkoviny takto môžete dostať aj do zákuskov. Vyskúšajte!

Strukovinové koláče skladujte v chladničke a čo najrýchlejšie skonzumujte, aby nezačali kvasiť. No po jablkovom koláči z cícerovej múky určite nezostane ani omrvinka.

Potrebujeme: 

  • 180 g cícerovej múky,
  • 1 lyžička kypriaceho prášku,
  • 1 lyžička mletej škorice,
  • štipka soli,
  • 2 veľké vajcia,
  • 2 lyžičky vanilkového extraktu,
  • 3 lyžice kokosového cukru,
  • 2 lyžice kokosového oleja,
  • 1 a pol jablkanakrájaného na drobné kocky,
  • pol nastrúhaného jablka,
  • za dve hrste lieskových orieškov, pár orieškov necháme  bokom a nasekáme nadrobno.

Postup

  1. Rúru rozohrejeme na 175 °C.
  2. Formu vyložíme papierom na pečenie.
  3. V jednej mise zmiešame múku, kypriaci prášok, škoricu, soľ.
  4. V druhej mise vyšľaháme vajcia s cukrom do peny, pridáme vychladnutý, roztopený kokosový olej, vanilkový extrakt a potom suché ingrediencie, jablká a oriešky. 
  5. Jemne premiešame, dáme do formy, posypeme zvyšnými sekanými orieškami a pečieme 20 minút.
  6. Necháme schladnúť, nakrájame a podávame.

Recept na JABLKOVÉ rezy, ktoré vám uľahčia trávenie. Tento sa vždy podarí!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor