MENU
zdravy-zivot

Recept z indickej kuchyne: Super jednoduché slivkové čatní

V slivkovej sezóne by bola škoda nevyskúšať aj trocha exotiky ako čatní.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Recept z indickej kuchyne: Super jednoduché slivkové čatní

Príloha k jedlám z indickej kuchyne sa rozšírila do celého sveta a možno chutí aj vám. Existujú desiatky návodov, ale v slivkovej sezóne môžete skúsiť tento naozaj veľmi jednoduchý recept.

Chutney alebo tiež čatní sa podáva k mäsu, ale môžete si ho pridať aj ku grilovanému tofu či syru, je to len na vašich chuťových preferenciach. Na každý pád dodá jedlu nádych exotiky. Tento recept je výnimočne jednoduchý a chuťovo by sa vám mohol zapáčiť. Ingrediencie iste máte aj doma.

Potrebujete

 • 300 g sliviek
 • 1/2 PL nadrobno nakrájaného zázvoru
 • 1 PL citrónovej šťavy
 • cukor na dochutenie
 • 1/2 ČL soli (ak máte, použite čiernu soľ)
 • 1/2 ČL drvených vločiek čili

Postup

 1. Slivky vykôstkujte a rozmixujte do hladka.
 2. Povarte na panvičke na strednom ohni, kým masa trochu nezhustne.
 3. Prisypte cukor, ďalej varte, aby masa zhustla.
 4. Pridajte nasekaný závor, povarte ešte minútku.
 5. Prisypte soľ, dobre rozmiešajte.
 6. Prihoďte vločky čili.
 7. Varte ešte chvíľu, pozor, aby sa vám zmes nepripálila.
 8. Keď nadobudne hustejšiu konzistenciu, aká sa vám páči, dajte dolu z ohňa a prilejte citrónovú šťavu.

Tip: Ak čatní nechcete spotrebovať celé hneď, bude lepšie, ak namiesto citrónovej šťavy dáte na záver ocot. Má lepšie konzervačné vlastnosti a čatní vám vo fľaštičke v chladničke lepšie vydrží.

Dobrú chuť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor