MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Domáce kváskové žemle pre ľahké trávenie

Recepty pripravila Natália Žúreková-Štefková, majsterka v kváskovaní. Inšpiruje vás?
Zdravý život

RECEPT: Domáce kváskové žemle pre ľahké trávenie

Čo by ste povedali na vôňu čerstvo upečeného, mäkkého a hlavne zdravého pečiva z kvásku priamo vo vašej kuchyni? Náročného postupu sa báť nemusíte.

Zaručene si ich zamilujete, aj keď vám lepok nerobí problémy. Pre zdravú zmenu. 

Potrebujeme: 

 • 120 g ryžovej múky,
 • 85 g kukuričnej múky,
 • 35 g tapiokovej múky,
 • 1 lyžica ryžového sladu,
 • 1 lyžička soli,
 • 2 lyžice psyllia,
 • 1 lyžica bezlepkového materského kvásku,
 • 250 g vody.

Buďte pripravení na to, že cesto vďaka kvásku viditeľne zväčší svoj objem a vďaka psylliu zhustne. V prípade, že sa bude lepiť na prsty, potrite si ruky olejom.

Ako na kvások? Čítajte ►TU!

Postup

 1. Všetky suroviny navážime do misy. Lyžicou poriadne rozmiešame, aby nebolo suché miesto. Riedke cesto bude každou minútou tuhnúť.
 2. Misku s cestom prekryjeme fóliou, necháme kvasiť pri izbovej teplote 12 hodín. Vykvasené cesto dáme na pracovnú dosku. S cestom sa dobre pracuje, múky na podsypanie veľa netreba.
 3. Cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti. Z každej časti vytvarujeme žemľu a dáme na plech na pol hodiny vykvasiť.
 4. Zatiaľ rozohrejeme rúru na 230 °C. Žemle pečieme vo vyhriatej rúre 25-30 minút. Necháme vychladnúť na mriežke.

A tieto ste už vyskúšali? 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia