MENU
zdravy-zivot

Recept na dokonalú KÁVU: Ako ju zdravo dochutiť? Je rastlinné mlieko lepšie?

×
Zdravý život

Recept na dokonalú KÁVU: Ako ju zdravo dochutiť? Je rastlinné mlieko lepšie?

Káva - sto ľudí, sto chutí. Každý má rád niečo iné. Ako si ju zvyknete pripravovať vy? Čo si je dobré do nej pridať a čo radšej odpustiť? Radí špecialista na funkčné potraviny a výživu Dušan Plichta.

Názory na kávu sa rôznia. Je podľa vás jej pitie prospešné pre zdravie?

Pre väčšinu ľudí áno, ale závisí od kvality kávy, rovnako tak od toho, či ju pijete s cukrom, mliekom alebo len čistú kávu alebo s maslom či kolagénom. Záleží, ako funguje váš metabolizmus, ale hlavne na kvalite a spracovaní kávy, ktorú denne pijete – či je prepálená a obsahuje akrylamid, alebo je čistá a obsahuje prospešné polyfenoly.

Počula som, že rastlinné mlieko do kávy je lepšie. Prečo?

Záleží, ako sa na to pozrieme. Predpokladám, že vychádzate z názoru a pozorovania mnohých ľudí, ktorých z rastlinného mlieka v káve nenadúva a ľahšie trávi. Opäť sme však pri individuálnej intolerancii alebo pri kvalite mlieka. Rastlinné mlieko zo sóje obsahujúce cukor, tak môže byť v káve oveľa horšie ako poctivé kravské biomlieko.

Koľko šálok kávy je ešte v poriadku vypiť počas dňa? Koľko nám už môže uškodiť?

Pre väčšinu ľudí sú odporúčané 2-3 šálky. To však vedci môžu vždy určiť len zo štatistík nejakej meranej vzorky. Z pohľadu jednotlivca je dôležité sledovať, čo s ním aká dávka kofeínu robí a kde máte svoju adekvátnu hladinu. Málo vám pre mozog a povzbudenie nefunguje, ale veľa vás už stresuje.

Ako si zdravo dochutiť kávu? Viac vo videorozhovore. 

Anketa
Akú kávu pijete najčastejšie?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor