MENU
zdravy-zivot

Jedli ste už CUKETOVÝ koláč s orieškami? Po tomto sa len zapráši

Delicious,Summer,Quiche,With,Zucchini,In,A,Baking,Dish,Over
Zdravý život

Jedli ste už CUKETOVÝ koláč s orieškami? Po tomto sa len zapráši

Oriešky v jesennom jedálničku nesmú chýbať. A čo tak ich skombinovať s nízkokalorickou cuketou?

Na tomto fajnovom receptíku si pochutí celá rodina. Obsahuje minimum kalórií, no budete sa zalizovať. Navyše komprimuje množstvo vitamínov a minerálov potrebných v sychravej sezóne. Na jeho prípravu si vyhraďte asi 40 minút. Dvadsaťminútovku budete potrebovať na prípravu, približne štvrťhodinku na pečenie v peci. 

Potrebujeme: 

 • za hrsť sušených hrozienok
 • za hrsť vlašských orechov (nahrubo posekaných)
 • 200 ml rumu
 • 2 vajcia
 • 200 g kryštálového cukru
 • 1 balíček vanilkového cukru
 • 400 g hladkej múky
 • 100 g špaldovej múky
 • 1 lyžička sódy bikarbóny
 • 1 balíček škoricového cukru
 • 160 ml repkového oleja
 • 200 ml kyslej smotany
 • 1 väčšia cuketa (nastrúhaná na hrubšie)
 • práškový cukor na posypanie

Postup:

 1. Hrozienka a orechy namočte asi hodinu pred pečením do rumu. Vajcia s kryštálovým a vanilkovým cukrom dobre vyšľahajte do hustej peny.
 2. Obe múky preosejte so sódou a primiešajte škoricový cukor. Do vyšľahaných vajec s cukrom postupne zapracujte múku s cukrom a so škoricou, olej, kyslú smotanu a cuketu. Na záver vmiešajte namočené hrozienka aj orechy spolu s rumom. Cesto premiešajte a pomocou stierky ho prelejte na plech vystlaný papierom na pečenie.
 3. Koláč pečte vo vyhriatej rúre pri teplote 200 °C asi 30 minút. Pre istotu urobte skúšku špajdľou. Pred podávaním ho posypte práškovým cukrom

Dobrú chuť a na zdravie :-) 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor