MENU
zdravy-zivot

Recept: CUKETA je diétna TOPKA: Pripravte si ju 9x inak

Stuffed,Zucchini,Boats,With,Vegetables,And,Cheese,,Top,View
Zdravý život

Recept: CUKETA je diétna TOPKA: Pripravte si ju 9x inak

Lacná zelenina, ktorá nie je náročná ani na úpravu. Snažíte sa schudnúť? Vo vašom jedálničku by určite nemala chýbať.

Cuketa je fantastická a na prípravu mimoriadne nenáročná zelenina. Obsahuje približne 90 % vody a žiaden tuk. Ak sa snažíte zhodiť nejaké to kilo, priravte si ju už dnes.

A šupku z nej nevyhadzujte. Práve tá je bohatá na veľa zdraviuprospešných látok -  ako napríklad draslík, vitamín E, vitamíny zo skupiny B a ďalej tiež vápnik, horčík, železo a mnoho ďalších. 

5x pre zdravie

 • Cuketa odvodňuje, odkysľuje, detoxikuje črevá.
 • Pomáhajú udržiavať zdravý krvný obeh. 
 • Má nízky obsah tuku a sodíka, ale vysoký obsaho vlákniny a draslíka.
 • Protizápalové vlastnosti cukety prispievajú k liečbe astmy.
 • Zelená zelenina, ako cuketa, podporujú silnejšie kosti a zuby.

Máme pre vás pár tipov, ako si ju chutne pripraviť:

Cuketová frittata

Oven,Baked,Omelette,With,Zucchini,In,A,Cast,Iron,PanOven,Baked,Omelette,With,Zucchini,In,A,Cast,Iron,Pan
Zdroj: Shutterstock

2 porcie

Potrebujete:

 • 1 stredne veľká cuketa
 • 4 vajcia
 • 2 jarné cibuľky
 • 20 g nastrúhaného čedaru
 • malú viazaničku petržlenovej vňate
 • 2 lyžice olivového oleja
 • mleté čierne korenie, soľ

POSTUP:

 1. Umytú cuketu pokrájajte na tenké kolieska, jarnú cibuľku umyte a pokrájame tiež na kolieska. V menšej panvici vhodnej do rúry rozohrete olej. Pridajte plátky cukety a asi 5 minút opekajte do zlatista.
 2. Vajcia rozbite do misky, zľahka rozšľahajte, pridajte kolieska jarnej cibuľky a nasekanú vňať. Osoľte, okoreňte a vajcovú zmes nalejte do panvice. Rýchlo premiešjte,  stiahite plameň a posypte nastrúhaným syrom.
 3. Vajcia nechajte krátko stuhnúť  a vložte v panvici  do rúry na 5 minút. 

Cuketové recepty pokračujú na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor