MENU
zdravy-zivot

Recept: Bylinkové pesto vám spestrí obyčajné pečivo, cestoviny i mäso

Bazalkové pesto vám výborne dochutí aj obyčajné pečivo.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Recept: Bylinkové pesto vám spestrí obyčajné pečivo, cestoviny i mäso

Pripravovali ste si už vlastné pesto? Ak nie, rýchlo chybu napravte, inšpiráciou môže byť tip z redakcie Dobrého jedla.

Na prípravu pesta potrebujete približne päťnásť minút. Okrem jednoduchej a rýchlej prípravy si vás podmaní svojou chuťou. Pokojne si ním môžete dochutiť opečené pečivo, ale výborne dochutí aj cestoviny. Potrieť si nim môžete aj podusené kúsky mäsa. Ak si do pesta pridáte viac oleja, predĺžite jeho trvanlivosť. V chladničke vydrží asi štyri týždne. 

Potrebujeme:

  • 80   g miešaných čerstvých bylín - petržlenovú vňať, pažítku, bazalku
  • 1 bielu cibuľu 
  • 3 strúčiky cesnaku
  • hrsť nasekaných obielených mandlí
  • olivový olej
  • soľ
  • mleté biele korenie
  • 1 ks žerucha
  • 2 lyžice semiačok na posypanie

Postup:

1. Bylinky odstopkujte, opláchnete a osušíte. Ošúpanú cibuľu spolu s cesnakom pokrájajte. Do mixéra dajte bylinky s cibuľou a cesnakom. Pridajte mandle, prilejte olivový olej a pomixujte. Osoľte a okoreňte mletým bielym korením.

2. Servírovať môžete napríklad jednohubky s pestom. Pečivo šikmo nakrájajte a opečte na suchej panvici. Na každý kúsok dajte bylinkové pesto, posypte žeruchou a semiačkami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor