Na prípravu pesta potrebujete približne päťnásť minút. Okrem jednoduchej a rýchlej prípravy si vás podmaní svojou chuťou. Pokojne si ním môžete dochutiť opečené pečivo, ale výborne dochutí aj cestoviny. Potrieť si nim môžete aj podusené kúsky mäsa. Ak si do pesta pridáte viac oleja, predĺžite jeho trvanlivosť. V chladničke vydrží asi štyri týždne.
Potrebujeme:
- 80 g miešaných čerstvých bylín - petržlenovú vňať, pažítku, bazalku
- 1 bielu cibuľu
- 3 strúčiky cesnaku
- hrsť nasekaných obielených mandlí
- olivový olej
- soľ
- mleté biele korenie
- 1 ks žerucha
- 2 lyžice semiačok na posypanie
Postup:
1. Bylinky odstopkujte, opláchnete a osušíte. Ošúpanú cibuľu spolu s cesnakom pokrájajte. Do mixéra dajte bylinky s cibuľou a cesnakom. Pridajte mandle, prilejte olivový olej a pomixujte. Osoľte a okoreňte mletým bielym korením.
2. Servírovať môžete napríklad jednohubky s pestom. Pečivo šikmo nakrájajte a opečte na suchej panvici. Na každý kúsok dajte bylinkové pesto, posypte žeruchou a semiačkami.