MENU
zdravy-zivot

Recept: Bylinkové pesto vám spestrí obyčajné pečivo, cestoviny i mäso

Bazalkové pesto vám výborne dochutí aj obyčajné pečivo.
Zdravý život

Recept: Bylinkové pesto vám spestrí obyčajné pečivo, cestoviny i mäso

Pripravovali ste si už vlastné pesto? Ak nie, rýchlo chybu napravte, inšpiráciou môže byť tip z redakcie Dobrého jedla.

Na prípravu pesta potrebujete približne päťnásť minút. Okrem jednoduchej a rýchlej prípravy si vás podmaní svojou chuťou. Pokojne si ním môžete dochutiť opečené pečivo, ale výborne dochutí aj cestoviny. Potrieť si nim môžete aj podusené kúsky mäsa. Ak si do pesta pridáte viac oleja, predĺžite jeho trvanlivosť. V chladničke vydrží asi štyri týždne. 

Potrebujeme:

  • 80   g miešaných čerstvých bylín - petržlenovú vňať, pažítku, bazalku
  • 1 bielu cibuľu 
  • 3 strúčiky cesnaku
  • hrsť nasekaných obielených mandlí
  • olivový olej
  • soľ
  • mleté biele korenie
  • 1 ks žerucha
  • 2 lyžice semiačok na posypanie

Postup:

1. Bylinky odstopkujte, opláchnete a osušíte. Ošúpanú cibuľu spolu s cesnakom pokrájajte. Do mixéra dajte bylinky s cibuľou a cesnakom. Pridajte mandle, prilejte olivový olej a pomixujte. Osoľte a okoreňte mletým bielym korením.

2. Servírovať môžete napríklad jednohubky s pestom. Pečivo šikmo nakrájajte a opečte na suchej panvici. Na každý kúsok dajte bylinkové pesto, posypte žeruchou a semiačkami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor